Na dnešok medzi 10.00 h a 12.00 h SEČ sa na zámku Rambouillet pri Paríži bol stanovený začiatok mierovej konferencie o pláne dočasného riešenia problému juhosrbskej provincie Kosovo. Spor o podobu autonómie, resp. budúcu nezávislosť provincie má však stále príliš otvorený koniec, a ešte včera bol ohrozený aj jej začiatok. Rokovanie môže uľahčiť to, že by malo ísť o dohodu na dočasné trojročné obdobie, počas ktorého by sa mal obnoviť mier a mali by ho zavŕšiť kosovské voľby. "Príjmame veľmi flexibilný model: priame rokovania, zbližovacie rokovania, veľké a malé skupiny - čokoľvek, čo bude fungovať v momentálnej zostave problémov a osobností," povedal agentúre Reuters vyslanec Európskej únie pre Kosovo Wolfgang Petritsch. Je jedným z troch spolupredsedov konferencie zastupujúcich medzinárodné spoločenstvo - jeho kolegami sú ruský vyslanec Igor Magorskij a americký veľvyslanec v Macedónsku Christopher Hill, ktorý sa zúčastnil aj daytonskej konferencie o Bosne v roku 1995.
Rétorika oboch strán je asi takáto: Kosovskí Albánci žiadajú nezávislosť, ale sú prístupní rokovaniam o postupnej ceste. Belehrad už neodmieta autonómiu Kosova. Striktne odmieta dve veci - vstup nohy vojaka NATO na svoje územie a vyňatie Kosova z rámca juhoslovanskej ústavy. Do Francúzska vyslal zostavu len "nižšieho rangu" - vedie ju srbský vicepremiér Ratko Markovič a sú v nej o. i. dvaja podpredsedovia zväzovej vlády a osem zástupcov malých etnických menšín v Kosove. Sám juhoslovanský prezident Miloševič sa rokovania nezúčastní, nepríde ani jeho nový minister pre vzťahy so zahraničím, bývalý opozičník Vuk Draškovič, ani juhoslovanský minister zahraničných vecí Živadin Jovanovič.
Kto si sadne na druhú stranu stola, vyhradenú kosovským Albáncom, sa upresňovalo do poslednej chvíle. Už predtým bola potvrdená účasť umierneného "prezidenta" Ibrahima Rugovu a jeho stúpencov, v súvislosti s Kosovskou oslobodzovacou armádou (UCK) padali najmä dve mená - Jakup Krasniqi a Hasim Thaqi, bojovou prezývkou Had. Prvý je univerzitný profesor a bývalý politický väzeň, tiež bývalý člen Rugovovej Demokratickej ligy Kosova. O Hadovi sa vie, že je absolventom univerzity, milovníkom literatúry, vedie politický direktoriát UCK a je považovaný za bystrého a ambiciózneho.
Napokon ani niet istoty, že k rozhovorom zoči-voči vôbec dôjde - balkánsky "kyvadlový diplomat" Hill a spol. budú možno aj na zámku Rambouillet len pobiehať medzi dvoma uzavretými salónikmi. Konferencia, ktorej dĺžka je striktne odhadnutá na nie viac ako týždeň, je napokon vystavaná tak, že obe strany môžu relatívne uspieť. "Pôvabom dočasnej dohody je, že nikto sa nemusí vzdať svojich snov. Jednoducho sa zamerajú na to, čo by v tejto trojročnej dočasnej dohode radi videli," poznamenal Hill.
BAŠA JAVŮRKOVÁ