S vedením Univerzity Komenského sa včera stretol primátor Bratislavy J. Moravčík. Hovorilo sa o možnostiach spolupráce mesta a univerzity - napríklad v prípade podujatí, ktoré doteraz robila univerzita sama. Prvý krokok k spolupráci by malo byť vydanie pamätnej medaily pri príležitosti 80. výročia založenia univerzity. Univerzita ponúkla primátorovi spoluprácu predovšetkým v oblasti životného prostredia - týka sa to najmä spolupráce s botanickou a zoologickou záhradou. Dohodu o spolupráci s univerzitou pripraví radnica v najbližších týždňoch.
PLESANIE PO ČESKY
V poradí piaty Český ples bratislavskej organizácie Českého spolku na Slovensku sa uskutoční 27. februára od 19. h v spoločenskej sále Doprastavu na Košickej ulici. V programe bude česká muzika a tance, tombola a diskotéka.
VICEPRIMÁTOR NITRY
Po predchádzajúcich neúspešných pokusoch sa včera na štvrtom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Nitre podarilo zvoliť viceprimátora mesta. Druhým mužom radnice sa po primátorovi Jozefovi Prokešovi stal Vladimír Baláž (SDK). Na zasadnutí bolo prítomných všetkých 51 poslancov mestského parlamentu, ktorí odovzdali 50 platných hlasovacích lístkov, všetky za navrhovaného kandidáta.
LABUTE NA NÍŽINE
Labute ovládli takmer všetky vodné plochy Podunajskej nížiny. Bolo by vhodné tento agresívny a panovačný druh vtáctva zaradiť medzi poľovnú zver. Povedal to vedúci prírodovedného oddelenia Podunajského múzea v Komárne Pavol Binder. Výskyt prvej divožijúcej labute zaregistrovali v roku 1974 v Národnej prírodnej rezervácii Vrbina pri Kameničnej. Po desiatich rokoch už objavili ornitológovia 26 hniezd so štyrmi až siedmimi vajíčkami. Tento vták s rozpätím krídiel až 3,20 m a hmotnosťou šesť až osem kilogramov neznáša vo svojom rajóne ostatné vodné vtáctvo, dokonca ani rodinu inej labute. Narúša tým rovnováhu života vodných plôch. Samec chrániaci hniezdo je schopný zaútočiť aj na človeka. Svojím krídlom mu dokáže zlomiť ruku, dodal P. Binder.
ROK SENECKÝCH
POŽIARNIKOV
Jednotky Zboru požiarnej ochrany v Senci v predchádzajúcom roku museli zasahovať spolu 251-krát, a to je o skoro 50 prípadov viac ako v roku 1997. Počet výjazdov v predošlom roku bol 251, kým v roku 1997 to bolo 207. Pri požiaroch zomrel jeden človek, takisto ako v roku 1997. Vlani škody na majetku dosiahli 4,93 mil. korún, oproti roku 1997 je to výrazný pokles - z vtedajších 9,8 mil. korún. Seneckí požiarnici boli prítomní aj pri technických zásahoch - pri vyslobodzovaní utopených, pri haváriách aj pri otváraní bytov. (TASR, r, av)