"Pred voľbami mi bolo jasné, že nás nečaká prechádzka ružovým sadom. Samozrejme, prichádzajú aj prekvapenia, pol miliardy treba zaplatiť za Vodohospodársku výstavbu, 1,6 miliardy za zabetónované diaľnice a nevyplatené práce, za železnice 10 miliárd ešte v roku 1999... Nemilých prekvapení je veľa, ale zásadný pocit sa nemení. Vedel som, že krajina je v ťažkom stave a budeme musieť začať od základu, vedel som, že sme sa dostali na samé dno a štverať sa na vrchol bude ťažké."
m Pred voľbami ste často hovorili o pracovných miestach, bytoch, platoch, znižovaní daní... Čo z toho môžu brať ľudia vážne?
"Všetko. Program SDK a vlády je na štyri roky. Dnes sa prvýkrát zamýšľam nad uplynulými sto dňami a mám pocit, že dynamika krajiny je obrovská, že Slovensko má veľký potenciál a ak zvládneme medicínu práve teraz v prvom polroku 1999, všetko je reálne a splniteľné. Snažím sa mať nadhľad, a ak prijmeme nevyhnutné opatrenia na nastolenie rovnováhy v hospodárstve, ale aj na nastolenie normálnych vzťahov, keď dokážeme presadiť vládu zákona, tak nemám pochybnosti, že mnoho z toho, čo sme sa zaviazali občanom splniť, je aktuálne."
m Nemyslíte si, že ak vaši tripartitní partneri strácajú trpezlivosť, odrážajú aj nálady verejnosti?
"Trošku áno, ale nenaskočíme na túto vlnu. Stretol som sa po rokovaní vlády s Asociáciou zamestnávateľských zväzov, dnes rokujem s odborármi, chcem ukázať veľkú trpezlivosť a argumentovať tou najlepšou vôľou, ktorou vláda disponuje. V stredu sme na rokovaní vlády schválili nielen európsku chartu miestnych samospráv, ale aj zákon o tripartite. Dlhé roky sa o tom len hovorilo a my nemáme za sebou ani len sto dní a schválili sme takéto dokumenty. Máme úprimný záujem o dobré vzťahy v rámci tripartity, uvedomujem si, že stabilita krajiny je to najcennejšie. Nemáme ani predsudky, ani obavy, ani čo skrývať pred odborármi a zamestnávateľmi, aj keď niekedy ma naozaj znepokojujú niektoré výroky alebo miestne aktivity. Keď počúvam, že pred Úrad vlády chcú prísť niektorí nespokojní občania, je mi trošku trpko, a hovorím si, že ak chcú prísť do Bratislavy, tak by mali prísť azda na Tomášikovu ulicu (sídlo HZDS - pozn. red.). Niekto tu štyri roky bašoval a niekto sa sto dní s tým snaží vyrovnať."
m Nemal byť tzv. ekonomický balíček konkrétnejší, s presnými termínmi a údajmi?
"Možno áno, ale ak by sme boli veľmi prierazní, tak by to mohlo ešte viac vyplašiť..."
m Hovoríte o občanoch alebo koaličných partneroch?
"O oboch. Vláda je naozaj široká a pochopiť nevyhnutnosť nie je také jednoduché zo dňa na deň. Balíček naozaj nemá podobu potrebnej údernosti a konkrétnosti, ale pevne verím, že tá koncovka bude presná, konkrétna a úderná, aj bez toho, aby to bolo hneď a na začiatku napísané."
m Verejnosť doteraz skôr vníma nepopulárne kroky novej vlády a istú menšiu razantnosť pri riešení dedičstva bývalých mocných. Na jednej strane treba dodržať zákon, na druhej zasa ľudia chcú spravodlivosť.
"Plne sa identifikujem s týmto postrehom. Aj preto som včera hneď informoval o prvom právnom rozbore, ktorý nás oprávňuje konať a budeme voči Nafte Gbely konať razantne. Dúfam, že aj súdy budú tak postupovať a že rozhodujúci balík bude opäť majetkom občanov. Dilema medzi právnym postupom a objektívnymi očakávaniami je naozaj nepríjemná, možno je v nej aj časť našej subjektívnej neschopnosti konať razantnejšie. Každý týždeň sa pýtam na nové vedenie colných a daňových úradov, prečo za niektorými zbohatlíkmi ešte neprišli daňoví úradníci, neporovnávajú ich majetkové priznania a nárast majetku s odvedenými daňami. Hľadáme ďalšie nástroje, podpredseda vlády Ľ. Fogaš má výsledky práce vládnej komisie, pripravených je niekoľko verzií ústavného zákona, ktorý by mal urýchliť elimináciu škodlivých hospodárskych zmlúv..."
m Konečné riešenie bude v rukách súdov alebo štátnych úradníkov?
"Súdov. Sme v právnom prostredí a chceme ho posilňovať. Minister spravodlivosti už predložil do vlády materiál, ako posilniť priechodnosť súdov a spružnenie ich činnosti."
m Neobávate sa pochybností zahraničných investorov? Pokiaľ viem, asi 12 percent Nafty Gbely vlastní zahraničná banka.
"Práve naopak. Tri dni som bol v Davose, teraz som hovoril so švajčiarskym ministrom zahraničných vecí, všetci hovoria o vláde zákona. Ide o to, aby naše kroky naozaj boli v záujme práva, spravodlivosti a čistých transparentných vzťahov."
m Najavo vychádzajú nepríjemné poznatky, akoby o všetkom rozhodovali koaličné dohody, napríklad vyjadrenie podpredsedu SDĽ v kauze okolo vedenia TASR je zarážajúce a navodzuje isté spôoby, aké boli typické pre bývalú vládu...
"Na niekoho sa spôsoby predchádzajúcej vlády nalepili viac, na niekoho menej, zďaleka by som však neuvažoval v takýchto kategóriách. Sám varujem pred tým, aby sme delili trafiky ako predchádzajúca vláda. Ťažko som niesol kauzu okolo pozemkového fondu - podľa zákona je to vo výlučnej právomoci ministra. Často hovorím koaličným partnerom, že ak budú hroziť štrajky, tak ich nepôjde hasiť žiaden sekretariát politickej strany, ale ministri. Na druhej strane široká vláda znamená široké záujmy, boli sme veľmi dlho v opozícii, tlak partnerov je veľmi prirodzený a nabádanie k istej politickej rovnováhe má tiež svoj zmysel. Ale pochopiteľne sa to musí diať v súlade s dobrými mravmi, zákonmi, princípmi súťaže a konkurzov."
m Nečakali ste viac porozumenia zahraničia pre problémy Slovenska? Dlho sa hovorilo iba o politických nedostatkoch, dnes počúvame o stave ekonomiky...
"Nie. Možno som očakával isté formálne prejavy, dokumenty, ale vecne určite nie. Na každom kroku od pána Pereza po Blaira som v Davose počúval, že každý si všimol veľké zmeny. Izolácia Slovenska bola obrovská. Nie je normálne byť netrpezlivým, jednoducho musíme za istý čas ukázať, že to bývalé obdobie bolo len epizódou."
m Zmeny sú citeľné skôr v porovnaní s tým, čo bolo, nie s vládnym vyhlásením alebo očakávaniami občanov.
"Pripúšťam, ale najlepšie by bolo ísť bod po bode, aby sme si povedali, aká je skutočná situácia. Očakávania boli prirodzené a nikdy sa nebudem na ľudí kvôli nim hnevať. Povedzme si však to zásadné - obáva sa dnes niekto o základný demokratický status? Rozmýšľa nejaký úradník o tom, že musí vstúpiť do SDK alebo SDĽ, aby nestratil prácu? Zmenu zásadného pocitu si nemožno nevšimnúť. Všimnime si pôsobenie médií, vzťah polície ku kriminálnikom..."
m Vydržíte v ťahu proti organizovanému zločinu?
"Určite. Venujeme tomu na každom rokovaní vlády niekoľko hodín, a pôjdeme veľmi razantne proti kriminálnikom. Rozhodli sme o tom, že Slovensko bude mať svojho prezidenta, rozhodli sme o komunálnych voľbách podľa demokratických pravidiel. Človek je koncentrovaný na financie, ja sa však pýtam, či je možné vyčistiť chliev za päť minút, za dva mesiace...?"
RÓBERT KOTIAN