Zmena nálady na trhu s japonskými vládnymi dlhopismi priniesla obrat aj vo vývoji výmenného kurzu amerického dolára voči japonskému jenu. Dolár posilnil k úrovni 114,10 JPY/1 USD, ktorú však neprekonal a neskôr sa opätovne vrátil k úrovni 112,90 JPY/1 USD. V priebehu dňa bolo zverejnené vyhlásenie japonského ministra financií Kiičiho Mijazawu, podľa ktorého je možné uvažovať o upísaní ďalšej emisie vládnych dlhopisov, čo zapríčinilo pokles ich výnosov z úrovne 2,335 % na hodnotu 2,170 %. Túto správu však vyvrátil guvernér centrálnej banky Masaru Hayami. V médiách sa dokonca objavila správa o tom, že americký minister financií Róbert Rubin sa počas včerajšieho dňa vyjadril súhlasne k tomuto plánu.
Voči euru dolár posilnil k úrovni 1,1260 USD/1 EUR a neskôr počas dňa dokonca oslabil k úrovni 1,1245 USD/1 EUR. Do konca včerajšieho obchodného dňa výsledky zasadnutia Európskej centrálnej banky neboli známe, a preto euro zostávalo aj naďalej pod tlakom. Trochu nervozity na trh vnieslo zníženie úrokových sadzieb v Dánsku, kde centrálna banka pristúpila k zníženiu o 0,25 % z úrovne 3,50 % na hodnotu 3,25 %.
Pozornosť sa neskôr sústredila na zasadnutie Bank of England, kde sa malo rozhodnúť o výške úrokových sadzieb. Neskôr bolo zverejnené rozhodnutie, podľa ktorého Bank of England pristupuje k zníženiu úrokových sadzieb o prekvapivých 0,5 % na hodnotu 5,50 %, čo bolo v poradí piate zníženie za sebou. Súčasná úroveň britských úrokových sadzieb je najnižšia za posledných päť rokov. Podnetom na sériu znižovaní sadzieb, prakticky už od minulého októbra, bol negatívny vývoj na svetových finančných trhoch a zároveň aj domáce spomaľovanie rastu ekonomiky, našťastie, spojeného s pozitívnym inflačným vývom. Podľa názorov ekonómov by mohol index charakterizujúci vývoj cien v maloobchode klesnúť zo súčasnej hodnoty 2,60 % na hodnotu 2,00 %, a to neskôr počas roku. Dosť nepriaznivý vývoj však vykazuje vývoj hrubého domáceho produktu tejto krajiny, ktorý vo štvrtom štvrťroku vzrástol iba 0,2 % v porovnaní s tretím štvrťrokom.
Libra po vyhlásení postupne oslabila na úroveň 1,6300 USD/1 GBP, avšak neskôr sa vrátila k úrovni 1,6390 USD/1 GBP. Očakávanie zníženia sadzieb zapríčinil pokles výmenného kurzu libry už v predchádzajúcich dňoch. Voči euru však mierne posilňovala, a to aj napriek kurzovému vývoju libry voči doláru. Libra posilnila voči euru na hodnotu 0,6875 GBP/1 EUR, keď ešte predtým bola obchodovaná na úrovni 0,6920 GBP/1 USD.
Zaujímavý vývoj bolo možné sledovať na českom trhu, kde ešte pokračuje aféra spojená s poslednou emisiou 5-ročných štátnych dlhopisov. Prednedávnom český parlament prerokovával legislatívu, ktorá sa okrem iného týkala aj krytia štátneho dlhu dlhopismi. Určitým nedopatrením pri schvaľovaní vypadlo kľúčové slovo, čo pozmenilo chápanie zákona. Kým návrh hovoril o krytí dlhu "maximálne 15-ročnými dlhopismi", schválená verzia hovorí o krytí dlhu "15-ročnými dlhopismi". Vypadnutím slova "maximálne" sa posledná emisia dlhopisov uskutočnila akoby mimo zákona, čo do istej miery ovplyvnilo vývoj na trhu a vznieslo zmätok do obchodovania. V závere obchodného dňa oslabila česká koruna na úroveň 37,200 CZK/1 EUR, keď počas dňa dosiahla na 37,000 CZK/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
Autor je dílerom ING. Barings