BRATISLAVA (SME - MICHAL PINTÉR) - Podľa dôveryhodných informácií denníka SME z kruhov blízkych vláde SR, Národnej banke Slovenska a Ministerstvu financií SR prognózuje Medzinárodný menový fond (MMF) deficit štátneho rozpočtu SR v roku 1999 na úrovni 20 mld Sk. Vládny návrh východísk štátneho hospodárenia na tento rok pritom ráta len so schodkom vo výške 15 mld Sk.
V porovnaní s vládnymi očakávaniami MMF predpokladá o 500 mil. Sk nižšie celkové príjmy rozpočtu. Vzhľadom na opatrenia týkajúce sa úprav v oblasti dane z príjmov a dane z pridanej hodnoty je oproti slovenskému kabinetu optimistickejší v kategórii daňových príjmov, na druhej strane však očakáva o približne 3 mld Sk nižšie nedaňové príjmy. Na strane výdavkov MMF považuje kvôli presunu úpravy cien tepla na júl za neadekvátne dotácie štátu na tepelnú energiu vo výške 16 mld Sk, celkové výdavky rozpočtu pritom kalkuluje na úrovni o 4,5 mld Sk vyššej ako vláda SR.
Za podhodnotené MMF bez ďalších úsporných opatrení hodnotí aj ohraničenie deficitu ostatných fondov verejného sektora mimo štátneho rozpočtu 1 mld Sk. Jeho predikcia pri kalkulácii schodkov fondu cestného hospodárstva, sociálnych a zdravotných fondov predstavuje sumárny deficit v tejto oblasti na úrovni 9 mld Sk. Celkový deficit verejného sektora SR tak podľa fondu bez ďalších redukcií môže dosiahnuť až výšku 28 mld Sk, resp. 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), kým slovenská vláda ho rozpočtuje na 16 mld Sk, čo sú 2 % HDP.
V oblasti ďalších možných úsporných opatrení MMF vidí priestor najmä v dodatočnom obmedzení stále vysokých výdavkov verejného sektora - predovšetkým fondu cestného hospodárstva - a to o 4 mld Sk. Navrhuje tiež limitovať rast dôchodkov (na 3 % ročne, čo by znamenalo úsporu na úrovni 1,5 mld Sk), prísnejšie regulovať štátne dotácie a úľavy, zvýšiť priame platby za štátne zdravotné služby, razantnejšie pristupovať k deregulácii cien cestovného a tepelnej energie, zvýšiť daň z pohonných hmôt aj daň z pridanej hodnoty.
MMF rovnako odporúča v záujme dlhodobej stability v menovej oblasti, aby NBS pripustila mierne oslabenie kurzu slovenskej koruny a navýšila svoje devízové rezervy. Kvôli obnoveniu stratenej kredibility a dôvery by podľa neho slovenská vláda mala všetky zavádzané opatrenia smerujúce k stabilizácii nerovnováhy v ekonomike SR dôkladne a podrobne vysvetliť a zároveň aj poskytnúť presný a konkrétny harmonogram reštrukturalizácie podnikového a bankového sektora SR vrátane privatizácie telekomunikácií a štátom vlastnených bánk.