, motivovaných ekonomickými požiadavkami, sa objavujú už aj výzvy na "pochod na Varšavu".
Na čelo roľníkov sa postavil radikálny odborový zväz Sebaobrana, ktorého vedenie nezaprie politické ambície. Sebaobranu vedie kontroverzná postava, ktorá zatiaľ nedosahuje formát bývalého nepriateľa režimu a neskôr prezidenta štátu Lecha Walesu, aspoň navonok sa však oň usiluje. Andrzej Lepper, neúspešný kandidát na prezidenta v posledných voľbách, momentálne v podmienečnom výkone trestu, sa dožaduje stretnutia s premiérom Jerzym Buzekom. V opačnom prípade bude blokáda ciest a niekoľkých hraničných priechodov s Nemeckom a ČR, ktorá trvá už druhý týždeň, pokračovať.
Poľskí roľníci trpia v dôsledku všeobecných ekonomických problémov, ktoré sa odvíjajú od kríz na finančných trhoch a menovite krízy v Rusku. Poľské poľnohospodárstvo vraj v dôsledku ruských udalostí prišlo o pol miliardy dolárov. Roľníci pokladajú výkupné ceny svojich produktov za nedostatočné a žiadajú vládu, aby tieto ceny dotovala. A, pochopiteľne, prekáža im zahraničná konkurencia na domácom trhu. Poľská vláda sa však obhajuje tým, že plní odporúčania Európskej únie a odmieta pristúpiť k neuváženým sociálnym ústupkom na úkor reformy. Tento obvyklý konflikt štátnej stratégie a každodenných starostí občanov dobre poznajú mnohé vlády. V prípade Poľska je podfarbený rétorikou, ktorá zvlášť vyniká na pozadí nedávnych udalostí v Rumunsku - aj rumunskí baníci tiahli na Bukurešť a takmer sa im to podarilo. Aj oni mali charizmatického, povedzme "neštandardného" vodcu, ktorý bol však o to obľúbenejší medzi svojimi.
Vláda bude musieť rokovať a za pokoj ponúknuť protihodnotu. Skutočný pochod á la Bukurešť s celým cirkusom, ktorý ho sprevádzal, hádam v Poľsku nehrozí. Lepper však zbiera aj politické body.
BAŠA JAVŮRKOVÁ