Dnes sa začína ďalšia fáza senátneho procesu s americkým prezidentom Billom Clintonom v známej kauze s Monikou Lewinskou. Monika bude dnes podľa všetkého vypovedať o svojom intímnom vzťahu s Billom Clintonom pred videokamerou vo svojej hotelovej izbe vo Washingtone. Podobná záležitosť čaká zajtra superprávnika Bieleho domu Vernona Jordana. A v stredu si skupina senátorov zasa podá "top" Clintonovho poradcu Sidneyho Blumenthala.
Ide teda o výpovede troch svedkov, ktorých vybrali minulý týždeň trinásti žalobcovia z druhej kongresovej komory, Snemovne reprezentantov, a nechali ich výber schváliť Senátom. Pôvodne navrhovali predvolať až pätnásť svedkov, ale demokrati urputne proti takémuto počtu ľudí vystúpili. Zástupcovia Bieleho domu tvrdili, že noví svedkovia nie sú potrební a že treba proces hlasovaním o odvolaní prezidenta uzavrieť a poslať nechutný prípad raz a navždy do histórie. Mitch McConnell, republikánsky senátor, sa postavil a povedal pár obyčajných viet: "Plníme si len ústavnú povinnosť. Snažíme sa nájsť pravdu. Nepoznám prípad, žeby v akomkoľvek procese nevystupovali svedkovia. To by ani nebol proces." Napokon demokrati s predvolaním svedkov súhlasili a vodca republikánskej väčšiny Trent Lott sa snažil demokratov upokojiť tým, že proces impeachmenu sa skončí najneskôr 12. februára. 13. februára má Kongres ústavnú prestávku a dovtedy by mala mať Amerika prípad za sebou.
Z troch svedkov sa Biely dom obáva v podstate jedine samotnej Lewinskej. Nikto nevie, čo dnes povie, pretože nikto ani nevie, čo sa odohráva v jej duši. Cíti sa byť prezidentom podvedená, hodená cez palubu, jej život sa stal doslova peklom. Nemôže sa verejne vyjadrovať k prípadu bez súhlasu nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra. Vernon Jordan i Sidney Blumenthal patria medzi Clintonových najlepších priateľov. Väčšina pozorovateľov predpovedá, že ak Monika nepovie nič nové, čo by si vyžadovalo napríklad jej dodatočnú prítomnosť priamo pred všetkými senátormi v budove Kongresu, proces by sa mohol skončiť skutočne 12. februára. Podľa hlasovania z minulého týždňa o ďalšom pokračovaní procesu, ktoré dopadlo v pomere 54 republikánskych hlasov ku 44 hlasom demokratov, sa predpokladá, že ak sa nič mimoriadne neprihodí, v podstate takto nejako by dopadlo aj hlasovanie o predčasnom odvolaní prezidenta z úradu. Na odvolanie je potrebných 67 hlasov, a toľko republikáni nemajú. Majú prevahu len 10 hlasov a potrebovali by získať ešte dvanásť z tábora demokratov. Niečo také sa aspoň v tejto chvíli považuje prakticky za nemožné. MICHAL HAVRAN