Záplava svetla fotografických bleskov sprevádzala vo štvrtok prvé spoločné vystúpenie britského princa Charlesa a jeho dlhoročnej priateľky Camilly Parker Bowlesovej na verejnosti. Dlho očakávaný motív sa fotografom naskytol pri odchode z oslavy 50. narodenín Camillinej sestry Annabel Elliotovej, ktorá sa konala v londýnskom hoteli Ritz. O vhodnosti tejto príležitosti na "zoficiálnenie" vzťahu - v minulosti najhoršie utajovaného tajomstva Británie - sa špekulovalo niekoľko dní a časť z asi 150 fotografov svoje pozície pred vchodom do hotela zaujala už dva dni vopred. Pár do hotela prišiel oddelene, Camilla autom o 21.00 h v sprievode syna Toma (23) a dcéry Laury (20), Charles o dve hodiny neskôr pešo po charitatívnej večeri v neďalekom paláci Sv. Jakuba. Hotel opustili krátko pred polnocou v limuzíne.
MODLITBY ZA ZVIERATÁ
Vo Veľkej Británii by sa vo februári mala objaviť modlitebná knižka s modlitbami za zvieratá. Jej vydavateľom je Andrew Linzey, ktorý je prvým profesorom kresťanskej teológie a ochrany zvierat na univerzite v Oxforde. Knižka obsahuje modlitby za nebohé zvieratá, požehnania pre choré mačky a psov a dokonca aj eucharistické modlitby. Autor ju venoval svojmu psovi "Barneymu, ktorý v nebi stále vrtí chvostom", a dúfa, že bude cenným prínosom pre mnohých veriacich.
PRIDRAHÉ VINŠE
Novoročné vinše, ktoré nemecká spolková vláda nechala začiatkom tohto roka zverejniť v celom rade novín, stáli viac než 1,2 milióna mariek. Ako píše včerajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, výšku celkových nákladov potvrdil hovorca spolkovej vlády Uwe-Karsten Heye vo štvrtok v Bonne po tom, ako sa o túto sumu zaujímal poslanec z radov Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Austermann. Novoročné vinše typu Želáme vám nielen dobrý rok… boli zverejnené v 306 nemeckých novinách a zhltli presne 1 231 995 mariek pochádzajúcich z vreciek daňových poplatníkov.
VŠETCI NA MARS!
Pravdepodobne v budúcom storočí začnú obyvatelia Zeme kolonizovať Mesiac či Mars a už teraz vedci hľadajú rastliny a živočíchy, ktoré by si novodobí kolonizátori mohli vziať so sebou. Ako tvrdí David Morrison z výskumného centra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), "pri dlhodobom obývaní Marsu bude treba pestovať obilniny, skúmať mikróby a podobne. Je pritom treba porozumieť reakcii týchto organizmov na rôzne prírodné podmienky". Možné komplikácie môže priniesť napríklad fakt, že organizmy, ktoré sa vyvíjali v gravitačnom prostredí Zeme, možno nebudú "zvládať" menšiu gravitáciu na Mesiaci či Marse.
PACIENT SA NUDIL
Šesťdesiatosemročný pacient napojený na srdcový prístroj mal už zrejme po krk pobytu v nemocnici v Los Angeles, lebo sa jednoducho zobral a ťahajúc za sebou prístroj nemocnicu opustil. Podľa predstaviteľov nemocnice San Fernando Valley nie sú samovoľné odchody pacientov síce žiadnym výnimočným javom, tento prípad je však predsa len trocha iný. Nikto z nich by totiž neočakával, že utečie pacient, ktorý je napojený na nejaký prístroj. Muž, ktorý utiekol krátko pred tým, ako ho mali oficiálne prepustiť, sa nevrátil domov a nikto ani jeho, ani prístroj v hodnote 2000 dolárov odvtedy nevidel. Záhadou zostáva, ako je to možné, keďže prístroj je vysoký takmer dva metre. (TASR)