v nej figurujú ľudia, ktorí sa snažia podplácaním získať výhodu, na druhej strane sú tí, ktorí tú výhodu za úplatok zariadia. Na korupcii v MOV je výnimočné iba to, s čím sa kupčí. Za úplatok, teda nefér spôsobom, je možné získať právo na zorganizovanie veľkolepej demonštrácie fair play!
Olympijská myšlienka je možno jediným celosvetovým univerzálnym ideálom, ktorý spája nábožensky, ideologicky a materiálne rozdelený svet. Súťaž, v ktorej sú víťazi, no niet porazených - to je myšlienka, ktorá sa jednoducho nedá vymyslieť znova, a preto neprichádza do úvahy prísť o ňu. Ľudia na celom svete sú šokovaní tým, že princíp fair play nedodržiavajú tí, ktorí ho majú garantovať. Delegáti MOV, ktorí si z hlasovania o tom, kde sa uskutočnia olympijské hry, spravili privátnu živnosť, sa stretli s takým znechutením, aké si normálny podvodník nemôže predstaviť ani vo sne.
Na jednej strane je fakt, že šport a peniaze dnes k sebe patria. Zisk z vysielacích práv, z reklamy a sponzoringu sa čiastočne vracia k športovcom, bez ktorých by zasa neboli žiadne zisky. Na druhej strane nás hanba MOV paradoxne upozornila na to, že olympijské hry sú viac ako dobrý biznis a viac ako rafinovaná show.
Keď sa pred mesiacom povedalo Salt Lake City, predstavili sme si olympijské kruhy. Ale keď sa rovnaké mesto spomenie dnes, predstavujeme si státisíce dolárov vynaložených na úplatky. Korupcia nediskredituje iba tých, ktorí úplatky berú, ale aj tých, ktorí ich dávajú. Vo chvíli, keď sa korupcia dostane na svetlo, neohrozuje iba šport, ale rovnako kazí biznis. Dôsledkom škandálu v MOV budú zmeny v systéme výberu olympijských miest a hádam aj reorganizácia MOV na demokratickejšiu inštitúciu. Chcelo by to však ešte jeden vedľajší účinok: keby sme v našich končinách, kde korupcia má hlbokú tradíciu, dospeli k zisteniu, že brať či dávať úplatok nie je normálne a slušný človek to nerobí. IVAN HOFFMAN, Praha
(Autor je komentátorom ČRo 1)