Od podpísania rámcovej dohody o Gabčíkove-Nagymarosi ani od jej odmietnutia maďarskou vládou na jar minulého roku sa vlastne neudialo nič podstatné. Do jediného dňa - štvrtka - sa skoncentrovalo viacero udalostí, ale ani tento deň riešenie záležitosti veľmi nepriblížil, len ju možno trochu viac objasnil.
Najskôr sa maďarská vláda v dopoludňajších hodinách dohodla, v akých medziach a s akým poverením bude delegácia Budapešti postupovať na rokovaniach so SR. Maďarský kabinet tak vlastne dal oficiálnu podobu predstavám, ktoré už boli v podstate známe od vytvorenia novej maďarskej vlády v lete minulého roka. Budapešť vychádza z toho, že haagsky verdikt postavenie žiadnych nových objektov na Dunaji Maďarsku nenariadil a súhlas predchádzajúcej vlády s takýmto krokom bol v rozpore s maďarskými záujmami.
Maďarská delegácia vedená Lászlóom Székelyom už mala poobede v hoteli Thermal k dispozícii vládne rozhodnutie, keď si po druhý raz od novembra sadla za rokovací stôl so svojimi slovenskými kolegami. V ten istý deň sa "otec" vodného diela Július Binder po dohode vzdal funkcie šéfa Vodohospodárskej výstavby (VVB) a vláda v Bratislave sa zaoberala otázkou nežiaduceho presakovania v plavebných komorách. K tomu všetkému sa pridávajú obvinenia, ktorým musí v Maďarsku čeliť bývalý šéf delegácie János Nemcsók, že údajne dostal istý finančný návrh pre prípad, ak bude Maďarsko súhlasiť s postavením dolného stupňa. Obe tieto aféry istým spôsobom dávajú za pravdu maďarskému minimalistickému poňatiu ďalších prác na sústave vodných diel.
Keď sa na jeseň stretli šéfovia diplomacií oboch krajín, jasne dali najavo, že či už sa vec Gabčíkova-Nagymarosu dostane pred haagsky súd, alebo nie, nezatieni to dobrú spoluprácu oboch krajín. Vďaka tomu môžeme teraz hovoriť o otázke Gabčíkova bez propagandistických príkras - a zároveň v celej jej zložitosti. To však môže priniesť aj šokujúce zistenia. Súd v Haagu síce nechal maximálny priestor stranám na dohodu, vyslovil, že MR nemala právo vypovedať pôvodnú zmluvu, ale aj to, že SR nemala právo postaviť variant C. Slovenská vláda vo štvrtok po prvý raz pripustila, že objekty postavené na slovenskej strane Dunaja nie sú v najlepšom technickom stave, a horlivosť, s akou sa v minulosti pokračovalo vo výstavbe a trvalo na dokončení diela, sa tak stáva napadnuteľnou aj z iného ako z ekologického hľadiska. Navyše, ak sa potvrdí, že Nemcsók sa nechal zmanipulovať bývalou slovenskou vládou a rámcová dohoda je vlastne výsledkom obchodu, a nie kompromisom na základe odborného prístupu, verejnosť si môže veľmi ľahko utvoriť názor, že nové prehradenie Dunaja na maďarskej strane by bolo takým istým omylom, ako keď sa dve komunistické vlády v roku 1977 podujali spolu vybudovať gigantický projekt.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ