Demokracia a africký feudalizmus prežívajú v juhoafrickej provincii KwaZulu-Natal v problematickom partnerstve. Na zelené pahorky a dediny roľníkov padá tieň vraždenia a masakier. Pod vysokou trávou cintorína v Richmonde leží pochovaná asi stovka ľudí, ktorí zahynuli pri vlaňajších bojoch o moc v regióne medzi rivalskými politickými frakciami. V tomto týždni k nim pribudli ďalší, medzi nimi generálny tajomník Zjednoteného demokratického hnutia (UDM) Sifis Nkabinde. Odvetou za jeho smrť bola masakra 11 ľudí, ktorú vykonali štyria strelci.
"Toto je oblasť s dlhou históriou hlboko zakorenených rozdielov," hovorí Chris Serfontein, policajný šéf provincie, kde náčelníci kmeňov sú dôležitejší ako členovia vlády. "Sú tu mocenské boje a samozvaní vládcovia, spojení so straníckymi politikmi a ľuďmi, ktorí nemajú potuchy o princípoch demokratickej politiky."
Nkabinde kombinoval tradície kmeňovej autokracie, ktorá prežíva medzi obyvateľmi hlinených chyží na svahoch kopcov, s ingredienciami westminsterskej demokracie. Politická moc mu priniesla bohatstvo a spoločenský vplyv. Jeho kritici ho nazývali samovládcom a obviňovali ho z toho, že uchopil moc za pomoci brutálnych mafiánov, ktorí podpaľovali, mlátili a vraždili s cieľom potlačiť opozíciu. Tento štýl nebol príliš vzdialený spôsobom vládnutia zuluských kráľov v 19. storočí. Jeho kolegovia z Afrického národného kongresu (ANC), odkiaľ ho v roku 1997 vylúčili pre podozrenie zo spolupráce s bývalým režimom apartheidu, a neskôr kolegovia v UDM ho však nazývali politickým titanom.
Provincia KwaZulu-Natal a Richmond zvlášť sú oblasťou krvavých svárov, ktoré zväčša spôsobujú dávne spory o pôdu a dobytok. V posledných dňoch apartheidu a v prvých rokoch demokratickej vlády tam zahynulo viac ako 15 000 ľudí. Miestni analytici sa obávajú, že násilie vzrastie v súvislosti s tohtoročnými voľbami, ktoré rozhodnú v každom meste a dedine medzi ANC Nelsona Mandelu, Stranou slobody Inkatha zuluského princa Mangosuthu Butheleziho alebo UDM nebohého Sifisa Nkabindeho. (REUTERS, bj)