mohla 19-ročná Francúzka Amelie Mauresmová odísť z 87. tenisových majstrovstiev Austrálie domov. Prehrávala 6:7 a 2:5 s Američankou Morariovou, ktorá mala 2 mečbaly. Mauresmová ich odvrátila a teraz stojí vo finále ženskej dvojhry ako druhá nenasadená v histórii Australian Open po Jordanovej (USA), ktorá pred 20 rokmi v Melbourne vyhrala (na tráve v Kooyongu). Mauresmová vyradila svetovú jednotku Davenportovú 4:6, 7:5, 7:5, keď znovu otočila nepriaznivý vývoj v 3. sete z 2:4. Francúzka nikdy nezískala vo WTA Tour titul, nebola ani len v semifinále turnaja na betóne, a teraz siaha na trofej, ktorá patrí obhajkyni Martine Hingisovej. Košická rodáčka by rada zopakovala Selešovej hetrik z rokov 1991-93 a práve Selešovú včera nielenže hladko vyprevadila, ale zastavila jej sériu 33 zápasov bez prehry a svoju rozšírila na 20. Hingisová pokazila len 11 loptičiek, súperku preháňala a potvrdila výbornú formu z úvodu sezóny. Zostane však dvojkou v rebríčku za Davenportovou.
Organizátori včera pripravili milú slávnosť a odovzdali Hingisovej Grand Slam vo štvorhre za rok 1998. Švajčiarka vyhrala v jednej sezóne Australian Open (s Lučičovou), Roland Garros, Wimbledon a US Open (vždy s Novotnou) a dosiahla čistý Grand Slam ako štvrtá žena v tenisových dejinách po Buenovej (1960), Navrátilovej a Shriverovej (obe vedno 1984). Môže mať päť titulov za sebou, lebo aj teraz postúpila v Melbourne do finále debla po boku Kurnikovovej.
V mužskej dvojhre sa ďalší zázrak nekonal. Švéd Thomas Enqvist predviedol, ako si poradiť s vyčerpaným Lapenttim a zvládol to v troch setoch. Prevýšil súpera v úderoch i pohybe, vyšťavený Ekvádorčan po odstúpení vo štvorhre mlel z posledného aj v dvojhre. Povedal však, že v noci s Kučerom, keď premenil mečbal na 8:6 v piatom sete, zažil najšťastnejší okamih v živote. Nielenže vyradil výborného súpera, ale prvý raz v kariére postúpil do semifinále. Enqvist, tohto roku neporazený (víťaz v Adelaide a Kooyongu), bude hrať s lepším z dnešného druhého semifinále Haas - Kafeľnikov. Nenasadený Enqvist je vo svojom prvom grandslamovom finále: "Je mi jedno, s kým budem hrať, finále je finále. Čakal som Kučeru v semifinále a vidíte, nestalo sa. Pamätám si, že som prvý raz videl finále Australian Open v televízii, keď Wilander zdolal Casha roku 1988, Švédsko malo vždy vynikajúcich hráčov, mojím idolom bol Borg." V juniorskej súťaži potešila hladkým postupom do štvrťfinále dvojhry Bašternáková, 9. nasadená a nedávna finalistka majstrovstiev Victorie. Kučovej sa nedarilo a vypadla v osemfinále dvojhry aj štvorhry po boku Bašternákovej.