Iba nedávno Jordánsko oslavovalo návrat svojho panovníka, ktorý údajne prekonal zákernú chorobu, rakovinu lymfatických uzlín. Radosť bola krátka. Zdravie arabského princa s rodokmeňom až k prorokovi Mohammedovi sa znova zhoršilo a musel sa vrátiť do americkej nemocnice. Jedna z najlepších kliník sveta, klinika Mayo v Rochesteri by sotva vyhlásila kráľa za vyliečeného, keď to tak zrejme nebolo. Návrat chorého kráľa do Ammánu sa dá vysvetliť iba tak, že sa vrátil urobiť posledné závažné rozhodnutie, a to vymenovať svojho následníka.
Už od minulého leta, keď mal kráľ za sebou dve operácie, kolovali v kráľovstve a arabskom svete dohady a špekulácie o tom, kto bude dedičom trónu. Jeho dlhá neprítomnosť ovplyvňuje nedobrú ekonomickú situáciu, rozdvojuje početnú kráľovskú rodinu a palácové intrigy neprispievajú k dobrému imidžu kráľovského dvora. Korunný princ Hassan, ktorý bol designovaný ako dedič trónu, trpezlivo čakal, ale príliš sa neusiloval získať si dôveru Palestínčanov v Jordánsku. Nemá ani podporu beduínskych klanov, ktoré sú najsilnejšou oporou dynastie od roku 1920, keď sa Britmi podporovaní povstalci postavili proti otomanskej tureckej nadvláde. Hassan pôsobí ako bezfarebný chladný intelektuál bez osobného šarmu. Hádam preto už kráľ Husajn dlhšie naznačoval, že má v úmysle zdemokratizovať následnícky proces a ustanovil tajný kruh najstarších členov rodiny, aby sa zaoberali touto vecou. Šírili sa dohady, že dedičom trónu by sa mohol stať 18-ročný princ Chamza, najstarší syn z Husajnovho štvrtého manželstva s Nur. Kráľovnej Nur, krásnej vzdelanej žene narodenej v Amerike, sa nikdy nepodarilo získať popularitu v tradičnej jordánskej spoločnosti napriek tomu, že je miláčikom európskej "high society" a je po smrti princeznej Diany jednou z najviac fotografovaných žien. Ešte aj pred mierovou dohodou s Izraelom sa Nur objavila na titulnej strane izraelského týždenníka.
Rozhodnutie kráľa Husajna vymenovať za následníka svojho najstaršieho syna Abdulláha, veliteľa vojenskej brigády jordánskej armády, syna druhej manželky Mony (Angličanky), je pre mnohých prekvapením. Nového panovníka čaká ťažké bremeno zodpovednosti. Väčšinu jordánskych občanov dnes tvorí zmes novej generácie palestínskych utečencov, kresťanov a členov moslimských transjordánskych klanov. Udržať mier medzi islamskými fundamentalistami a modernými demokratmi nebude ľahké. Aj držať pod kontrolou tradične sa hašteriacu kráľovskú rodinu. Malý kráľ prekonal a prežil búrlivé a nebezpečné situácie a hádam práve pre túto vlastnosť mu inštinkt napovedá, že Hassanovi chýba schopnosť, talent aj charizma udržať Jordánsko ako pospolitú spoločnosť. Ak by došlo k vnútorným nepokojom alebo ak by Izrael podporil transformáciu Jordánska na palestínsky štát, bez silnej podpory armády by bol Hassan bezmocný. Dlhá vojenská kariéra princa Abdulláha je väčšou zárukou lojality jordánskej armády.
EDANA MARASH-BORSKÁ
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)