ť jednotliví veľvyslanci členských krajín. Mnohým z nich skomplikoval príchod dav asi 200 protestujúcich etnických Albáncov, ktorí sa so zástavami a s transparentmi v ruke dožadovali urýchleného zásahu proti juhoslovanskej armáde. "NATO Air - Just Do It!" hlásali heslá, napísané na niektorých z nich, parafrázujúc reklamu športovej firmy Nike: Letecké sily NATO, tak to už konečne spustite!
Aliancia si už o niekoľko týždňov pripomenie vo Washingtone svoje 50. výročie vzniku. Kosovská kríza, ktorá sa odohráva takmer priamo pod jej bruselskými oknami, by však pre ňu rozhodne nebola najlepšou kulisou na otváranie fliaš šampanského, a tak nie je vylúčené, že NATO by za každú cenu privítalo čo najrýchlejšie vyriešenie etnického sporu. V súčasnosti má v Jadranskom mori pripravených už viac ako tucet vojnových lodí, ku ktorým sa dnes pridala aj francúzska lietadlová loď Foch, na ktorých palubách je v stave 48-hodinovej pohotovosti pripravených viac ako 200 lietadiel. Akákoľvek výstražná letecká akcia nie je vylúčená a zdá sa, že slučka na krku Slobodana Miloševiča sa postupne sťahuje. Diktátori však len málokedy rátajú obete v radoch vlastných, a tak sa ešte ukáže, kto bude skutočný víťaz a kto porazený.
Veľvyslanci NATO, ktorí sa včera v Bruseli zišli na mimoriadnej schôdzi venovanej situácii v Kosove, mali vypracovať návrh plánu, ktorý by mal byť posledným varovaním pre obe strany. Základnými podmienkami, z ktorých by podľa diplomatických zdrojov malo vychádzať akékoľvek mierové riešenie pod ochrannými krídlami NATO, je priznanie rozsiahlej autonómie Kosovu, ale na druhej strane aj vzdanie sa kosovských Albáncov akýchkoľvek plánov na samostatnosť. Kontaktná skupina, v ktorej má okrem piatich členských štátov NATO svoje zastúpenie aj Rusko, by mala už dnes v Paríži vyzvať obe strany na prijatie základných podmienok mierového urovnania napätia a tiež by sa mala zaoberať podmienkami usporiadania prípadenj mierovej konferencie o Kosove, ktorá by sa mohla konať už o niekoľko týždňov vo Viedni.
JURAJ KITTLER