priamym lineárnym dekoračným štýlom.
Antoni Gaudí (1852 - 1926) - Architektúra tohto Španiela sa neodlišuje len od toho, čo bolo postavené v Barcelone, ale tiež od diel jeho súčasníkov. Svoje stavebné inšpirácie preberal najmä z katalánskej gotiky. Úsilie staticky vylepšiť gotický konštrukčný systém a jeho radosť z experimentu spolu s bizarnou fantáziou viedli k stavbám neobvyklých tvarov.
Josef Hoffmann (1870 - 1956) - Prostredníctvom Wiener Werkstätte zapôsobil na remeselný štýl svojej doby. Na diele rakúskeho architekta a umeleckého remeselníka bolo zrejmé jeho presvedčenie o myšlienke uceleného umeleckého diela, a preto tiež pôsobil vo všetkých oblastiach umeleckého remesla (nábytok, sklo, kožené výrobky, šperky, textil).
Alfons Mucha (1860 - 1939) - rukopis pôvodom moravského umelca pripomína štýl viedenskej secesie a je poznamenaný kvetinovými ornamentmi, mondénnou eleganciou postáv a ich plošnou symetriou. Príznačný je pre neho motív ženy, zahalený do "vlasových ornamentov", alebo vypovedaný tlmenými farbami. Jeho umenie dokázalo osloviť každého jedinca na ulici.
Louis C. Tiffany (1848 - 1933) - americký sklársky výtvarník sa preslávil použitím irisu pre svoje sklené kreácie (Tiffanyho sklo alebo pohár Favrile) a sklenenými farebnými osvetľovacími telesami kvetinových tvarov. Od parížskej svetovej výstavy sa podieľal na všetkých dôležitých európskych výstavách a stal sa príkladom mnohých sklárskych výtvarníkov.