Irak už v pondelok oznámil, že na predmestie druhého najväčšieho mesta krajiny Basry dopadlo v pondelok päť rakiet, ktoré zabili 11 a zranili 59 civilistov. Zasiahnutá štvrť patrila k najchudobnejším v meste, jej domy boli väčšinou postavené z nepálenej hliny. Obete previezli do miestnej vojenskej nemocnice, pretože civilné zariadenia už nemajú lieky ani obväzový materiál. Saddám Husajn, ktorý sa v momente, keď sa k nemu obracia chrbtom oficiálny arabský svet, snaží udalosť propagandisticky využiť, ponúkol všetkým poškodeným rodinám finančné odškodnenie.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan včera v Ženeve vyjadril znepokojenie nad poslednými správami z Iraku. Podrobne však udalosti bližšie nekomentoval. Veliteľ amerických jednotiek v Perzskom zálive Anthony Zinni v noci na včera pripustil, že jedna z rakiet v pondelok mohla "zablúdiť" a dopadnúť na rezidenčné oblasti juhoirackého mesta Basra. "Je nám veľmi ľúto civilných obetí, nech je už príčinou ich smrti čokoľvek," povedal Zinni, ktorý však zároveň dodal, že skutočnou príčinou ich smrti je politika Saddáma Husajna. Nevylúčil pritom, že americké útoky na iracké zariadenia protivzdušnej obrany a komunikačné systémy sa v najbližších dňoch ešte zintenzívnia.
Americké lietadlá pokračovali v bombardovaní Iraku aj včera, keď odpálili strely na päť irackých cieľov v severnej bezletovej zóne. Oznámili to včera na leteckej základni USA v tureckom Incirliku, odkiaľ sa americké stroje ku kontrolám bezletového režimu vydávajú. Lietadlá útok podnikli po tom, čo ich iracké sily protivzdušnej obrany začali zameriavať. Po tom, čo britské a americké sily minulý mesiac v decembri intenzívne bombardovali iracké ciele podozrivé zo skladovania a vývoja zbraní hromadného ničenia, podnikajú USA za posledné týždne časté útoky proti irackým vojenským cieľom v bezletových zónach na juhu a severe krajiny.