Fakt, že nielen ľudia vedia byť rasistami, dokazuje prípad z Veľkej Británie, kde na vranu - albína zaútočil kŕdeľ jej čiernych "príbuzných". Dôvodom správania normálnych, teda čiernych vrán, bola biela farba albína a od istej smrti ho zachránili náhodní okoloidúci. Teraz sa o bieleho jedinca s menom Jack Frost starajú v charitatívnom centre Wildland, kde sa o klietku delí s kavkou obecnou - čiernou ako uhoľ. Tá údajne v otázke farby peria nemá žiadne predsudky…
MILÉNIUM V GREENWICHI
Úrady anglického Greenwicha sa trasú od strachu v súvislosti s blížiacou sa zmenou letopočtu. Práve historický Greenwich, ktorý leží východne od Londýna na rieke Temži, má byť totiž centrálnym miestom britských osláv príchodu nového milénia. Voľba nie je náhodná - týmto miestom prechádza nultý poludník, teda je centrom svetového času. Greenwichské úrady sa obávajú, že ich obec by sa mohla stať cieľom púte tisícov príslušníkov rôznych siekt, ktorí by tam spáchali rituálnu masovú samovraždu, ako sa to stalo v stredoveku pri prvej zmene tisícročia. Polícia sa navyše obáva teroristických útokov na Dóm milénia, ktorý pojme do svojich útrob až 500 000 rozradostených oslavujúcich. Na Temži sa zas očakáva dopravný chaos, keďže stovky ľudí budú chcieť vidieť neopakovateľný ohňostroj priamo z rieky. Trojica greenwichských nemocníc sa už teraz intenzívne pripravuje na obávaný večer.
TRANSPLANTÁCIA RUKY
Americkýcm lekárom sa v pondelok podarilo úspešne uskutočniť prvú historickú transplantáciu ruky. Pacientom bol 37-ročný Matthew Scott z mesta Louisville v americkom štáte Kentucky, ktorý dostal ľavú ruku od obete automobilovej nehody. Lekári počas operácie najprv spojili kosti a šľachy a potom sa im úspešne podarilo dať dokopy aj nervy obidvoch častí. M. Scott žil s protézou od roku 1985, keď prišiel o vlastnú ruku, v ktorej mu explodovala zábavná pyrotechnika.
ŠKÓTSKY OSTROV VOLÁ PRISŤAHOVALCOV
Škótsky ostrov Iona uverejnil prostredníctvom novín zúfalú výzvu, ktorou chce prilákať na svoje územie nových obyvateľov. Za jedinú decembrovú noc totiž tento na ďalekom severe stratený ostrov prišiel o všetkých svojich mladých obyvateľov. Na Ione sa nachádzajú momentálne len štyria žiaci základných škôl, ale aj oni v lete odídu. Na takmer ľudoprázdnom ostrove žije dovedna 102 obyvateľov, z ktorých väčšinu tvoria starší ľudia. Miestny denník Oban Times v inzertnej časti síce ponúka jeden dom na prenájom, ale uchádzať sa oň môže iba rodina s malými deťmi. Štyria mladí ľudia vo veku od 19 do 24 rokov, ktorí by už boli mohli mať deti, sa nedávno utopili, keď ich loď pri návrate zo susedného ostrova stroskotala.
KRÁĽOVNIN BOJ S HAMBURGERMI
Britská kráľovná Alžbeta II. má už plné zuby cibuľového a horčicového zápachu, ktorý sa šíri zo stánkov s rýchlym občerstvením "zaparkovaných" priamo pred bránami Buckinghamského paláca. Nariadila preto polícii, aby predavačov hamburgerov a hotdogov vypoklonkovala spred brán kráľovského sídla na iné miesto. Píše o tom včerajšie vydanie britského bulvárneho denníka The Sun. "Jej Veličenstvu sa nepáči myšlienka predaja rýchleho občerstvenia pred Buckinghamským palácom," vysvetlil decentne inšpektor David Dance. "Nemá rada zápach tohto jedla a tiež sa obáva, že by takýto výjav mohol značne narušiť jej kultivovaný kráľovský imidž."
(TASR)