Vzlyky pozostalých pri svetle táborákov zneli včera pred svitaním v sutinami zavalených uliciach mesta v srdci oblasti centrálnej Kolumbie, ktoré postihlo najhoršie zemetrasenie za posledných 16 rokov. Vzdialené sirény sanitiek sa ozývali studenou nocou v hlavnom meste provincie, Armenii, ležiacej vysoko v Andách a obklopej plantážami s vysoko oceňovanou kávou. Záchranári a niekoľko občanov naďalej prehrabávali lopatami alebo holými rukami zvyšky rozdrveného betónu a pokrúteného kovu v nádeji, že nájdu známky života. Väčšina sa však modlila, aby sa noc skončila čo najskôr, lebo sa báli zaspať v strachu z ďalších otrasov a na to, aby hľadali nezvestných, boli príliš unavení. "Neodvážime sa zaspať, lebo môžu prísť ďalšie otrasy, a to málo, čo zostalo, by sa mohlo zrútiť rovno na nás," povedala istá žena, ktorá prehľadávala ruiny svojho domu s pomocou malej baterky. Susedka sa chúlila v neďalekom prítmí, v náručí s dieťaťom, a plakala pri rozhlasovom vysielaní najnovších správ o nešťastí, ktoré postihlo asi 20 miest a dedín v piatich provinciách kávového regiónu Kolumbie.
"Všetko je zničené. Dnu nič nezostalo. Čakáme iba na príchod rána, aby sme zachránili, čo sa ešte dá, a uvidíme, kam pôjdeme," povedal Benjamin Ortiz, objímajúc manželku a dve dcéry. Celá rodina unikla nezranená, keď sa ich dom zrútil krátko po jednej v noci miestneho času. Viac než polovica budov v Armenii bola poškodená alebo zničená a v dôsledku zemetrasenia so silou 6 stupňov Richterovej stupnice. Mesto najťažšie postihnuté zemetrasením ležalo pohrúžené do takmer úplnej tmy po tom, čo otrasy prerušili elektrické vedenie. V okolí, kde zostalo vedenie neporušené, ho zodpovední činitelia sami vypli zo strachu, že poškodené káble by mohli spôsobiť požiare v rumoviskách domov. Záchranné tímy Červeného kríža sa pripravovali na prevezenie špeciálne vycvičených psov. Po zuby ozbrojené jednotky hliadkovali v uliciach a stavali bezpečnostné bariéry na ochranu majetku pred rabovaním.
"Zemetrasenie nás prekvapilo. Náhle sa nám začali časti domu rúcať okolo hláv," povedal 52-ročný Ascenet Duque. Miestna rozhlasová stanica vysielala prosby podnikateľom, aby poslali 250 rakiev do katastrofou postihnutého mesta, pričom hlásateľ poznamenal, že tí, čo prežili, nemajú ako pochovať mŕtvych. "Musíme pracovať ďalej. Teraz je najlepší čas a my musíme zistiť, koľko ľudí sme schopní nájsť ešte živých," prezradil osamelý záchranár.
(REUTERS)