Novela zákona o Liečebnom poriadku, ktorú minulý týždeň schválili poslanci, zmenila kategorizáciu liečiv hradených zo zdravotného poistenia pre krízové obdobie vyhlásené v zdravotníctve. Sú to liečivá, ktoré sa používajú na lekárske predpisy a vydávajú vo verejných lekárňach. Zmena sa netýka liečiv používaných v ústavnej starostlivosti, ktoré sa naďalej poskytujú pacientom bezplatne a zdravotnícke zariadenia ich financujú z ceny ošetrovacieho dňa, lôžkodňa, alebo osobitne zúčtovateľnej položky plne hradenej zo zdravotného poistenia. V NR SR návrh odôvodňoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR MUDr. Marián Kováčik.
Cieľom novely je pri poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti zabezpečiť ústavné právo občana na bezplatné poskytovanie liekov v rámci daného ochorenia a zároveň zastaviť prudký nárast spotreby liekov práve v ambulantnej starostlivosti. Percentuálny podiel nákladov na lieky v ambulantnej starostlivosti je na hranici 30 % z celkových výdavkov na zdravotníctvo.
Návrh zákona zároveň reaguje na zmenenú situáciu na farmaceutickom trhu v Slovenskej republike od roku 1996, keď bola vypracovaná doteraz platná kategorizácia liekov. Odvtedy sa rozšíril sortiment registrovaných liekov a zmenili sa aj platné ceny liekov. Pribudli nové, účinnejšie liečivá a ich zaradenie medzi liečivá hradené zo zdravotného poistenia zabezpečí, aby sa aj v krízovom stave udržala úroveň farmakoterapie na úrovni najnovších poznatkov lekárskych a farmaceutických vied.
Návrh zákona zabezpečuje účelnejšie využívanie finančných prostriedkov určených na uhrádzanie liečiv, pretože preferuje úhradu tých liečiv, ktoré majú preukázateľne vysokú terapeutickú účinnosť a najmenší výskyt nežiaducich účinkov.
V každej farmakoterapeutickej skupine liečiv bolo vybrané to, ktoré je referenčné, základné a ktoré je nevyhnutné pre poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti. Pri tomto výbere sa zohľadnila posledná, siedma (7) verzia zoznamu esenciálnych liekov, odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou, ako aj názory popredných slovenských odborníkov na výber liekov, nevyhnutných na poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti.
Pri výbere základných liekov, ktoré podľa predloženého návrhu zákona budú plne hradené zo zdravotného poistenia, sa na základe doterajších poznatkov z lekárskej praxe a klinických skúseností zohľadňovali aj ďalšie dôležité hľadiská, ako napr. cesta podania lieku, lieková forma, množstvo liečiva v liekovej forme, veľkosť balenia lieku a pod. V odôvodnených prípadoch sa obmedzilo predpisovanie liekov na odbornosť lekára alebo na diagnózu ochorenia, alebo na indikačnú oblasť. Treba zdôrazniť, že liečivá, ktoré splnili spomenuté požiadavky, budú plne hradené zo zdravotného poistenia.
Z úhrady sa navrhujú vyradiť niektoré liečivá, ktoré vykazujú nízku, prípadne spornú terapeutickú účinnosť, majú vysoký výskyt nežiaducich účinkov, najmä pri dlhodobom používaní a ktoré sú často príčinou zmeškania farmakoterapie a ktorej následky si vyžadujú buď hospitalizáciu pacienta, alebo použitie veľmi drahých liekov. Ďalej sa navrhujú vyradiť niektoré liečivá, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Ide o liečivá, ktoré sú určené na liečbu menej závažných ochorení a ktoré si môže pacient voľne kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Ďalej sú to liečivá, ktoré sú iba doplnkom k základnej liečbe.
Návrh zákona je aj nástrojom na usmernenie lekárov smerom k účelnému a racionálnemu predpisovaniu liekov. Bol vypracovaný v spolupráci s odbornými komisiami MZ SR, ako sú Kategorizačná komisia, Ústredná komisia pre racionálnu farmakoterapiu a liekovú politiku a Ústredná komisia pre antiinfekčnú liečbu.
Navrhovaná úprava je v súlade s Ústavou SR. Nevyžiada si zvýšené nároky na štátny rozpočet a má znížiť výdavky zdravotných poisťovní približne o 1 miliardu ročne. Predložený návrh zákona nie je v rozpore so smernicou EÚ č. 89/05/EHS, ktorá upravuje danú problematiku a ktorá patrí medzi priority odporúčané v Bielej knihe.