Nová kategorizácia je zrejme najdôležitejšia pre lekárov. Pacienti sa o ňu začnú zaujímať až vtedy, keď im lekár oznámi, že žiadaný liek nemôže predpísať, pretože nie je na Slovensku kategorizovaný. SME sa spýtalo niekoľkých lekárov, aké majú o novele zákona informácie, a ako hodnotia jej prínos.
MUDr. IVAN HALMO, praktický lekár pre dospelých, Bratislava: "O novej kategorizácii zatiaľ nič neviem. Myslím si, že v konečnom dôsledku určite nejaký efekt prinesie, hoci ťažko povedať, či to bude ten očakávaný."
MUDr. KAROL BERNDT, gynekológ, NsP Žiar nad Hronom: "Zatiaľ postupujeme podľa ambulantného liekového formulára z roku 1998, no očakávame, že v najbližších dňoch dostaneme informácie o novej kategorizácii od vedenia nemocnice, alebo poisťovní. Doterajší formulár nás výrazne obmedzoval v predpisovaní liekov. Veríme, že sa rozšíria možnosti predpisovania."
MUDr. MARIANNA HAMANNOVÁ, pediatrička, NsP Žiar nad Hronom: "Nový zoznam liekov budeme mať k dispozícii koncom januára, zatiaľ sa riadime predchádzajúcim. Sú v ňom obmedzenia predpisovania liekov, ale po dlhoročnej praxi a troch atestáciách viem určiť, čo mám pacientovi predpísať, aby som mu nespôsobila ujmu na zdraví a zároveň neplytvala. S liekmi sa doslova hazarduje. Nová kategorizácia bude zrejme prísnejšia a prekročenie limitu predpísania liekov by si mal lekár odôvodniť."
MUDr. MÁRIO MÓRO, predseda Regionálnej lekárskej komory v Trnave a detský lekár v Cíferi: "O krízovej kategorizácii liekov mám zatiaľ len veľmi kusé informácie zo Zdravotníckych novín. Ako a za aké lieky sa bude doplácať, v tejto chvíli presne neviem. Myslím si však, že ak by nejaké lieky zo zoznamu vypadli, nič hrozného sa nestane. Neverím totiž, že si niekto dovolí dať do úplnej úhrady pacientom životne dôležité lieky. Len pre porovnanie, na Slovensku je v súčasnosti registrovaných okolo desaťtisíc liekov, kým v Anglicku je to len približne štyri a pol tisíc. Chemické zloženie mnohých druhov liekov je totiž aj napriek rozdielnym názvom totožné, čo však už pacienti zväčša nevedia. Obrazne povedané, nezáleží na tom, či zjete červenú alebo zelenú lentilku, dôležitý je jej obsah." (and, ks, mat)