Boli ste jedným z najväčších kritikov tejto novely. K čomu máte výhrady?
"K celej filozofii tvorby novej kategorizácie. Je tam množstvo liečiv, pri ktorých neplatí preskripčné obmedzenie. Lacnejšie preparáty môže predpísať len odborný lekár, zatiaľ čo drahšie akýkoľvek. Preto krízová kategorizácia nebude šetriť peniaze, ani občan nedostane tie lieky, ktoré by mal dostať. Nedoriešená je aj otázka predpisovania liečiv, ktoré musí schváliť revízny lekár. Nie všetky poisťovne majú takú širokú sieť pobočiek ako napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa a pacienti budú musieť cestovať aj desiatky kilometrov, len kvôli formálnemu podpisu."
Koľkokrát sa novelizoval tento zákon za vášho pôsobenia vo funkcii štátneho tajomníka?
"Táto ,krízová‘ kategorizácia však nie je stavaná na situáciu, o ktorej sa hovorí, že je nedostatok peňazí, lieky sú v nej predražené. Podľa mňa mala byť urobená nie podľa účinných látok, ale podľa diagnóz. Je smutné, že ministerstvo zdravotníctva nemá vypracovanú ekonomickú analýzu a prínos novej kategorizácie."
Poslanec R. Kováč (SDK) zastáva názor, že je lepšie urobiť aspoň niečo než nič.
"Podľa čoho to môže súdiť, keď nie je vyčíslený prínos tohto opatrenia?"
Ako by ste riešili situáciu vy?
"Bol som proti zavedeniu ambulantného liekového formulára (nižšia právna norma, ktorá obsahovala výber tzv. liekov prvej voľby z kategorizácie, ktoré by mali lekári uprednostňovať - pozn. redakcie) a som za zmenu v samotnom zákone. Avšak za predpokladu, že občan dostane liek, aký potrebuje, s tým, že zároveň ušetríme." ANDREA KADNÁROVÁ