Na stretnutí Slovenského ekonomického fóra to povedal štátny tajomník Ministerstva financií SR Viliam Vaškovič. Zároveň oznámil, že už padlo politické rozhodnutie, že IRB aj VÚB sa budú privatizovať. "Sme presvedčení, že situácia v oboch bankách sa dá riešiť jedine vstupom zahraničného kapitálu. Je len otázkou času, kedy budú tieto privatizačné akcie spustené," vyhlásil. V prípade IRB prvé kroky sa už urobili.
Podľa štátneho tajomníka by sa uvedené banky lepšie predali pred 4 rokmi. Vtedy však bol problém delenia účastí vo VÚB s českým FNM, ktorý trvá stále. "Ukazuje sa, že táto otázka delenia majetku bývalej ČSFR sa po dohode vypustí, lebo obe strany majú záujem o privatizáciu svojich podielov v týchto bankách," povedal Vaškovič.
Vláda zatiaľ nevie, akú sumu sa jej podarí z privatizácie oboch bánk získať. Vypíše však medzinárodný tender a nájde firmu, ktorá bude posudzovať a vyberať investorov, ktorí prejavia záujem o VÚB. V priebehu prvého polroka budúceho roka predpokladáme, že sa VÚB predá, odhaduje Vaškovič. Predtým však treba tieto banky konsolidovať. Preto FNM vykonal personálne zmeny v týchto bankách. Predstavenstvá týchto bánk už predložili konsolidačné plány. "Chceme vykonávať akcionárske práva tak, že ministerstvo bude podrobne sledovať zasadanie dozorných rád. Naši ľudia v dozorných radách budú kontrolovať, či sa budú plniť konsolidačné plány v týchto bankách," dodal štátny tajomník.
Na margo budúcnosti bankového dohľadu sa V. Vaškovič vyjadril, že "v NBS nie je populárny s názorom, že bankový dohľad NBS si nesplnil všetky svoje povinnosti". Napriek tomu považuje bankový dohľad za najlepšie fungujúci spomedzi dohľadov nad finančným trhom. Dohľad nad kapitálovým trhom zlyhal úplne a dohľad nad poisťovníctvom prakticky neexistuje. V programovom vyhlásení vlády je, že by sa mal vytvoriť spoločný dohľad nad bankami, kapitálovým trhom a poisťovníctvom. Takýto model sa začína presadzovať vo svete, dodal Vaškovič. Prítomný viceguvernér NBS Jozef Mudrík na Vaškovičove výhrady k bankovému dohľadu reagoval, že inou možnosťou bolo odobrať štyrom alebo piatim bankám licenciu.
Podľa slov štátneho tajomníka by mala vláda do troch mesiacov navrhnúť do parlamentu zmeny v zákonoch týkajúcich sa bánk. Pôjde o zmenu zákona o daniach z príjmov, zákona o účtovníctve a návrh zákona o rezervách pre určenia základu dane. Okrem toho by sa malo meniť aj opatrenie NBS o hodnotení pohľadávok a podsúvahových položiek.
JURAJ ĎURČENKA