HONGKONG (TASR) - Ázijské firmy, ktoré boli vlani svedkami hektickej fúzijnej a akvizičnej aktivity vo svete, sú pripravené pripojiť sa k nej v tomto roku. Informuje agentúra Reuters. Hoci región doteraz o fúziach a akvizíciach skôr hovoril, než konal, odborníci očakávajú prílev západných investícií. Aj napriek tomu, že Indonéziu, Kóreu a Hongkong čaká ďalší rok v znamení hospodárskeho poklesu a ostatné krajiny sa len pomaly začínajú vzmáhať, finančný tlak voči predávajúcim rastie. Spory medzi kupcami a predajcami vznikajú najmä v otázke cien. Odborníci upozorňujú, že problémom Ázie je chronické nadhodnocovanie aktív. Vlastníci totiž väčšinou stanovujú cenu svojich aktív na základe investičných nákladov, kupci však majú na muške nižšiu úroveň príjmov a hotovostného toku. Hoci zahraničné investície v ázijsko-tichomorskom regióne vlani klesli o 13 percent na 43,3 miliardy USD, hodnota medzinárodných fúzií a akvizícií však v roku 1998 medziročne stúpla z 341 na 544 miliárd USD. Vzhľadom na problémy ázijských krajín získať kapitál na svetových trhoch však urgentná potreba peňazí prinútila potenciálnych predajcov znížiť ceny a banky výmenou za podporu žiadajú zmenu vedenia.
Ďalším sporným bodom je neochota v Ázii znížiť kontroly. Zahraničné spoločnosti, ktoré sa snažia kúpiť v regióne aktíva, tak urobia len v prípade, že získajú úplnú kontrolu. Minulosť ich totiž naučila, že v opačnom prípade stratili peniaze. Otázka kontroly však zostane kameňom úrazu, keďže ázijské štáty sa budú snažiť udržať kontrolu v rukách domácich podnikateľov.
Odborníci zároveň upozorňujú na potrebu prekonania kultúrnych bariér, podstatou ázijskej kultúry je neochota čokoľvek meniť. Región však musí prijať fakt, že investori budú prichádzať a diktovať vlastné podmienky. Očakávajú, že do konca tohto roka môžu byť v Ázii uzavreté dohody v celkovej hodnote až 100 miliárd USD, pričom väčšina sa bude zameriavať na reštrukturalizáciu hospodárstva a firiem. Prvoradou úlohou spoločností pritom bude zvážiť predaj nekľúčových oblastí podnikania a zlepšiť tak hotovostný tok. Len Kórea a Thajsko prijali doteraz konkrétne kroky a z hľadiska investičných podmienok sú najatraktívnejšie. Kórejská politika podporuje reštrukturalizáciu hospodárstva a thajská vláda uvoľňuje financie pre banky, ktoré predložia vhodný plán rekapitalizácie. O postavení oboch krajín svedčí aj hodnota potvrdených investícií nadnárodných spoločností, ktorá vlani v Kórejskej republike dosiahla takmer 18 miliárd USD a v Thajsku približne 11 miliárd USD. Keďže rekapitalizácia bánk je kľúčom k ekonomickému oživeniu v Ázii, bankový sektor pravdepodobne zaznamená najväčšiu fúzijnú a akvizičnú aktivitu. Napríklad Kórea podporuje fúzie a zahraničným investorom umožnila kupovať miestne banky. Odborníci však uvádzajú, že niektoré štáty budú zaostávať a podľa ich názoru je Indonézia jednou z nich.