ové potreby a dlhy Slovenska. To by malo za dôsledok prudkú devalváciu slovenskej koruny, značný nárast inflácie, vlnu bankrotov a výrazný pokles životnej úrovne obyvateľstva. Balíček ekonomických opatrení síce obsahuje rad nepopulárnych reštrikčných opatrení, ale prispeje k nastoleniu vnútornej i vonkajšej rovnováhy hospodárstva SR a zároveň aj k zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenských producentov a ich výrobkov. Na pôde Slovensko-rakúskej obchodnej komory (SROK) to v stredu uplynulý týždeň vo večerných hodinách povedal poradca podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Vladimír Zlacký, ktorý charakterizoval súčasný stav slovenského hospodárstva ako kritický. Zdôraznil, že Slovensku sa podarilo vyhnúť finančnej kríze len preto, lebo je v porovnaní s krajinami, ktoré boli v posledných rokoch takouto krízou postihnuté (krajiny juhovýchodnej Ázie, Rusko, Brazília) oveľa izolovanejšie.
Popri makroekonomickej nerovnováhe charakterizuje slovenské hospodárstvo podľa V. Zlackého aj kritická situácia v podnikovom sektore a celková deformácia podnikateľského prostredia. Namiesto stratégie profit seeking, teda správania sa podnikateľov podľa kritéria ziskovosti a výnosovosti, prevláda v slovenskom podnikovom sektore podľa Zlackého tunelovanie.
V. Zlacký sa vyjadril aj k ďalšej priorite vlády SR, ktorou je podpora prílevu dlhodobého zahraničného kapitálu. V rámci tohto zámeru počíta vláda s predajom niektorých podnikov a bánk zahraničným investorom. V dohľadnom čase uvažuje vláda o privatizácii Investičnej a rozvojovej banky, ktorá je už vyše roka v nútenej správe, a tiež časti Všeobecne úverovej banky. "Koncom prvého štvrťroka 1999 rozhodne vláda aj o konkrétnom strategickom partnerovi pre vstup do Slovenských telekomunikácií," poznamenal.