Vývoj na kapitálovom trhu sa opäť niesol v znamení mizernej likvidity. Výraznejší nárast objemu zaznamenali z významných emisií iba akcie VSŽ, s ktorými boli na anonymných trhoch realizované obchody v objeme takmer 6,5 mil. Sk. Toto oživenie bolo pritom spojené s nárastom ceny o viac ako 21 %, keď piatok končili akcie VSŽ na cene 210 Sk. Nárast ceny na RM-S však pritom nebol spojený s nárastom realizovaných objemov. Pri priamych obchodoch dosiahol realizovaný objem iba 0,64 mil. Sk pri priemernej cene 198 Sk.
Nové vedenie VSŽ prezentovalo v uplynulom týždni plán reštrukturalizácie. V jeho rámci má dominantné miesto snaha znižovať pohľadávky voči bankovým i nebankovým veriteľom. Podľa slov predsedu predstavenstva VSŽ Ladislava Drabika súčasná úverová zaťaženosť železiarní vo výške 450 mil. USD nedovoľuje realizáciu plánovaných investícií, v rámci ktorých mala byť začatá výstavba tretej pozinkovacej linky v spolupráci s U. S. Steel. Cestou k zníženiu záväzkov VSŽ má byť znižovanie vlastných pohľadávok, v správach bola spomínaná hlavne 100 mil. USD pohľadávka voči firme Barkos. L. Drábik odmietol akékoľvek spochybnenie prevodu viac ako 10-percentného podielu VSŽ realizovaného v predminulom týždni v prospech SLSP. Na zasadaní dozornej rady VSŽ bol za jej podpredsedu zvolený Ján Dominik Turčan z konzultačnej firmy A. T. Kearney.
Akcie Slovnaftu si udržali cenovú úroveň dosiahnutú pri predminulotýždňom náraste. Na anonymných trhoch boli obchodované v objeme iba 283 tis. Sk, piatok končili na 688 Sk. Pri priamych obchodoch bol s nimi realizovaný objem takmer 33 mil. Sk pri priemernej cene 697 Sk. Zatiaľ sa nezdá, že by akcie Slovnaftu mali v dohľadnom čase silu dostať sa nad 700 Sk, prekonanie tejto hranice by bolo veľmi príjemným prekvapením.
Nie zlý týždeň má za sebou Slovakofarma. Po dlhšej stagnácii jej akcie posilnili a na parkete burzy dokonca prekonali hranicu 2000 Sk. Po trištvrtemiliónovom týždennom objeme na anonymných trhoch končili piatok pri priemernej cene 1993 Sk, znamenajúcej 6% týždenný zisk. Paradoxne pôsobí vývoj pri priamych obchodoch, pri ktorých bol realizovaný objem nad 21 mil. Sk pri priemernej cene iba 1794 Sk.
Úplne naopak vyzeralo obchodovanie s akciami VÚB. Pri celotýždennom objeme iba 37 tis. Sk padla ich cena o 23 % na 624 Sk, v priebehu týždňa bolo dokonca na BCPB zaznamenané minimum pod 600 Sk. Pri priamych obchodoch neboli akcie VÚB obchodované.
Niekde v strede medzi predchádzajúcimi dvoma emisiami skončili akcie Nafty. Pri malom objeme necelých 20 tis. Sk si udržali úroveň predminulého týždňa, pri priamych objemoch bol s nimi zrealizovaný objem takmer 0,75 mil. Sk pri priemernej cene blízkej úrovni anonymného trhu.
Jedným z najzaujímavejších bol v minulom týždni dynamický, zrejme dividendovými očakávaniami ovplyvnený nárast ceny akcií Reštitučného investičného fondu. Tieto oslávili svoj návrat na trhu takmer 10 %, keď piatok končili pri 439 Sk. Pri anonymných obchodoch bol s nimi realizovaný na slovenské pomery pozoruhodný objem 1,5 mil. Sk, pri priamych obchodoch bolo zobchodovaných dokonca viac ako 26,5 mil Sk pri priemernej cene 390 mil. Sk. Tento vývoj naznačuje, že problémom slovenského kapitálového trhu nemusí byť nezáujem investorov, ale skôr fatálny nedostatok inštrumentov s primeraným pomerom výnosu a rizika. V takom prípade by mohlo výraznejšie znižovanie rizika systémovo spojeného s uvedením nových atraktívnych emisií na trh skutočne znamenať zásadný zvrat v doterajšom vývoji slovenského kapitálového trhu. Bez týchto krokov však trh očakáva postupné odumieranie, ktorého najhorším dôsledkom bude jednoznačné smerovanie časti domácich úspor do zahraničia.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk
JURAJ KOVÁČIK
P 67 value, spol. s r. o. Bratislava