V polovici januára ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Dufala povedal, že sa pracuje už na piatom variante nového dotačného výnosu pre agrosektor. Vtedy vláda navrhovala celkové dotácie vo výške vyše 9 mld Sk, čím by sa ich úroveň v porovnaní s minulým rokom zachovala. Neskôr ministerstvo financií vznieslo požiadavku, aby sa v agrodotáciách škrtalo najmä vo výdavkoch kapitálového charakteru.
Začalo sa opäť diskutovať o otázke transparentnosti poľnohospodárskych dotácií z hľadiska adresáta, pretože mnohé z nich nie sú nárokovateľné. Časť dotácií plynie zo špecializovaných verejnoprávnych fondov, ktoré by však mali byť pod kontrolou ministerstva pôdohospodárstva. Ide najmä o Štátny fond trhovej regulácie (ŠFTR), Štátny podporný fond v poľnohospodárstve a potravinárstve (ŠPFPP) a Štátny fond ochrany a zveľaďovania poľnohospodárskeho pôdneho fondu (ŠFOZPPF). Ministerstvo financií žiada, aby účty týchto fondov boli vedené v NBS. Podľa ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša tento rok sa dotáciami nebude prispievať na nákup poľnohospodárskych strojov pre roľníkov. Dotácie by mali byť použité najmä na zvyšovanie kvality pôdy. Minister Koncoš priznal, že rezort by potreboval na investície celkovo 10 mld Sk mimorozpočtových zdrojov.
Koncom minulého týždňa Dufala pre TASR vyjadril ostrý nesúhlas s najnovšie navrhovanými dotáciami do agrosektora vo výške 8,25 mld Sk. Podľa Dufalu sú nižšie, ako boli minulý rok, a nezodpovedajú zámerom v programovom vyhlásení vlády z novembra 1998. Dufala tvrdí, že príspevok do ŠFTR bude krátený o tretinu a štátne príspevky do fondov ŠPFPP a ŠFOZPPF tento rok nebudú vôbec. Dufala upozorňuje, že takýto návrh dotácií zavádza poľnohospodársku verejnosť a hrozí plošným výskytom bankrotov agropodnikov. SPPK sľubuje reagovať na takúto dotačnú politiku vlastnými opatreniami.
V programovom vyhlásení vlády sa o výške dotácií nehovorí, ale vláda sa v ňom zaväzuje, že sa majú dotácie prehodnotiť, aby podporovali aktívne produkčné funkcie agrosektora. Na druhej strane je tam aj napísané, že sa bude venovať pozornosť horským a podhorským oblastiam, "aby sa vyrovnali náklady na výrobu". V novele zákona o poľnohospodárstve má byť stanovený valorizačný mechanizmuz pre dotácie do agrosektora.
JURAJ ĎURČENKA