NEW YORK (SITA, REUTERS) - Dolár zaznamenal v stredu minulého týždňa rast voči väčšine európskych mien. Podporený bol rastúcim optimizmom, že ekonomické problémy Brazílie v tichosti pominú. Voči japonskému jenu a kanadskému doláru však americký dolár poklesol. Významný predstaviteľ kanadskej centrálnej banky Gordon Thiessen odmietol špekulácie o vytvorení spoločnej severoamerickej meny, kolujúce po zavedení eura, a dodal, že kanadský dolár by mal pokračovať v raste.
Obchodníci na devízových trhoch uviedli, že na konci obchodovania v New Yorku sa zaznamenali prudké nákupy jenov, následkom ktorých utrpel dolár a euro pokles voči jenu. Ceny brazílskych akcií rástli už štvrtý deň za sebou, čím mierne pomohli doláru, pričom na trhoch oslabujú obavy z vývoja brazílskej ekonomiky. Brazílsky minister financií Pedro Malan navštívil predstaviteľov popredných komerčných bánk v priestoroch Federal Reserve Bank v New Yorku a ubezpečil ich, že Brazília splatí svoje dlhy voči zahraničným veriteľom vo výške 70 miliárd dolárov.
Prezident Federal Reserve Alan Greenspan vyvolal na trhu dolára miernu paniku tým, že v Kongrese oznámil, že euro môže postupne ohroziť pozíciu dolára ako svetovej obchodnej a rezervnej meny. Dodal, že je dôležité udržať dominanciu dolára, avšak nie je to nevyhnuté. Voči euru však dolár poklesol iba mierne a skončil na najlepších úrovniach dňa. Analytici sú totiž presvedčení, že dolár bude stále hlavnou rezervnou menou. Okrem toho vládne v Európe výrazná ekonomická neistota. Euro skončilo v New Yorku voči doláru na 1,1561 USD/EUR, čo predstavuje pokles z utorkových 1,1616 USD/EUR. Voči jenu poklesol dolár na 112,95 JPY/USD z 113,43 JPY/USD.
Americký dolár vo štvrtok vzrástol voči jenu v súvislosti s narastajúcim presvedčením, že Čína čoskoro devalvuje svoju menu, čo by malo negatívny vplyv na japonský jen. Dolár oslabil aj voči ďalším významným menám v dôsledku obáv, podľa ktorých by mohla hospodárska kríza v Brazílii spomaliť rast v Latinskej Amerike a USA.
Najvyšší predstavitelia Číny a Hongkongu odmietli dohady, podľa ktorých by mohla brazílska kríza vyvolať následnú devalváciu čínskej národnej meny alebo hongkonského dolára. Špekulácie však zasiahli jen, keďže možné ekonomické problémy v spomínaných ázijských krajinách by mohli zasiahnuť aj Japonsko. "Ľudia si uvedomujú neopodstatnenosť týchto špekulácií, na druhej strane však krátkodobo ovplyvnili vývoj obchodovania na burze," uviedol ekonóm spoločnosti MCM CurrencyWatch Kevin Harris.
Dolár voči jenu zatváral na úrovni 114,44 JPY/USD. Euro posilnilo voči americkej mene na 1,1596 USD/EUR, pričom libra vzrástla voči jenu na úroveň 1,6515 USD/GBP. Dolár oslabil voči švajčiarskemu franku na úroveň 1,3853 CHF/USD.
Dolár vzrástol v piatok voči japonskému jenu, pretože Brazília vstúpila na trh s cieľom zastaviť pád svojej meny a na trhu kolovali fámy, že Čína bude nútená devalvovať svoju menu - jüan. Voči iným hlavným menám však dolár zaznamenal malú zmenu, keďže investori spracovávali príval nových informácií. Jednou z takýchto informácií bolo prekvapujúce vyhlásenie Argentíny, že plánuje zrušiť svoje peso a začať používať namiesto neho americký dolár.
V piatok predala Brazília prostredníctvom štátnej banky Banco do Brasil časť devízových rezerv vo výške 100 mil. USD. Po tejto správe real na krátky čas vzrástol, avšak za celý deň skončil so stratou. Od 13. januára, keď došlo v Brazílii k devalvácii, poklesol real o 30 percent. Mnohí investori veria, že Brazília a iné latinskoamerické krajiny majú najhoršie obdobie za sebou, avšak oslabovanie mien a ekonomík hrozí Číne a ázijským krajinám, čo môže vážne ohroziť Japonsko a jeho menu.
"Kým budú na reformných trhoch pretrvávať riziká, dolár by si mal počínať úspešne," povedal jeden z analytikov. Euro a dolár vzrástli voči jenu pod vplyvom špekulácií o hroziacej devalvácii čínskej meny. Dolár v piatok vzrástol voči jenu na 114,42 JPY/USD zo štvrtkovej úrovne 113,62 JPY/USD. Euro pokleslo voči doláru na 1,1595 USD/EUR z úrovne 1,1605 USD/EUR.