PARÍŽ (ČTK) - Za predsedu novej francúzskej strany, ktorá sa odštiepila od ultrapravicového Národného frontu (FN), bol včera na zjazde tohto zoskupenia v juhofrancúzskom Marignane zvolený Bruno Mégret, iniciátor roztržky vedúcej k rozpadu FN. Mégreta zvolili po tom, ako sa približne 2300 jeho stúpencov v Marignane rozhodlo nazvať novú stranu Národný front - Národné hnutie (FN-MN). Mégreta, ktorý bol jediným kandidátom, zvolilo 86 percent prítomných. Nečakaným gestom bolo rozhodnutie zjazdu vymenovať za čestného predsedu Jeana-Marieho Le Pena ako ocenenie jeho "historickej úlohy" pri zakladaní FN pred 27 rokmi. Bol to však práve Le Pen, kto v polovici decembra vylúčil Mégreta z FN za to, že navrhol zvolanie mimoriadneho zjazdu, ktorý mal riešiť problémy hnutia, ale podľa Le Pena mal byť len Mégretovým nástrojom, ako sa dostať na čelo FN.
V úvode stretnutia účastníci zjazdu zdôraznili jeho "legálnosť" a zrušili decembrové rozhodnutie o vylúčení Mégreta a jeho stúpencov zo strany. Mégretova formácia sa však rozhodla prijať odlišné meno - prinajmenej do tých čias, kým súd rozhodne, ktorá strana si môže ponechať pôvodný názov FN. Le Pen bojkotoval zjazd. V sobotu večer ho označil za úbohú "apoteózu" a zdôraznil, že mu aspoň umožní "zbaviť sa sprisahancov". Francúzski komentátori upozorňujú na to, že 49-ročný Mégret aj 70-ročný Le Pen, ktorý doteraz vládol FN železnou rukou, sú rovnakí ideológovia krajnej pravice, ktorú prezident Jacques Chirac vlani označil za "rasistickú a xenofóbnu". Ich hlavným terčom sú prisťahovalci ako údajný zdroj najväčších problémov Francúzska. FN navrhuje deportáciu nielen nezákonných, ale aj ďalších asi 3 miliónov legálnych prisťahovalcov. Ich obľúbeným nepriateľom je aj európska integrácia, ktorá podľa nich ohrozuje francúzsku samostatnosť.
Rozdiel medzi nimi je predovšetkým v štýle. Mégret, ktorý začínal kariéru v neogaullistickom Združení pre republiku (RPR), sa snažil vytvoriť si imidž politika prijateľného aj mimo extrémistických kruhov a front priblížiť "hlavnému prúdu" francúzskej politiky. Avšak Le Pen ideologické a politické kompromisy odmieta - hlavne v presvedčení, že voliči si FN vybrali preto, že je iný ako ostatné pravicové strany. Preňho sú charakteristické aj výstrelky ako výroky, že plynové komory boli len okrajovou epizódou druhej svetovej vojny. Sobotňajšie zasadnutie zjazdu FN-MN sprevádzali v Marignnane protesty približne 2000 ľudí, ktorí sa večer pokojne rozišli. Marignan je jedným zo štyroch francúzskych miest, kde je starostom člen Národného frontu.