Sobotňajšou mediálnou bombou v Amerike bol opätovný príchod Moniky Lewinskej do Washingtonu. Priletela z Kalifornie, kde pobudla pár dní so svojím otcom. Zatiaľ nie je jasné, prečo nešla do svojho bytu v známom komplexe Watergate na brehu rieky Potomac, ale ubytovala sa v prepychovom hoteli Renaissance Mayflower. Je možné, že sa už nechce stretnúť so svojou bývalou priateľkou Lindou Trippovou, ktorá pred vyše rokom tajne nahrala jej výlevy o vzťahu s Clintonom a odovzdala ich nezávislému vyšetrovateľovi Starrovi. Ten v priebehu roka dotiahol vyšetrovanie sexuálnej aféry do súčasnej historicko-šokujúcej chvíle.
42. prezidenta Spojených štátov amerických "súdi" 100-členný Senát, horná komora Kongresu, v procese impeachmentu, teda predčasného odvolania z úradu. A takzvaní manažéri Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu, pôsobiaci ako žalobcovia, si u federálneho sudcu vymohli , že Monika Lewinská im musí poskytnúť výpoveď. Tým sa proces s Billom Clintonom dostáva do novej polohy, pretože senátori za Clintonovu Demokratickú stranu v posledných dňoch robili všetko pre to, aby sa tento proces čo najskôr skončil. Dokonca sa ešte aj v týchto chvíľach očakáva, že sa stane malý zázrak a Senát jednoduchým hlasovaním zruší proces ešte dnes a Bill Clinton dokončí posledné necelé dva roky úradovania.
Na zrušenie procesu vyzval v piatok neskoro v noci patetickým tónom demokratický senátor Robert Byrd, 81-ročný muž požívajúci ako povestný historik nesmiernu autoritu medzi americkými politikmi. Vyzval senátorov, aby v pondelok hlasovali za zrušenie procesu nie preto, že sa prezident nedopustil ničoho zlého, ale preto, že Amerika je jednoducho celou záležitosťou psychicky ubíjaná a že Senát pri súčasnom zložení nie je schopný dať dohromady dvojtretinovú väčšinu hlasov, ktoré sú potrebné na predčasné odvolanie prezidenta.
Atmosféra v Senáte počas víkendu poriadne nabrala na napätí, pretože sa obe strany začínali až príliš nebezpečne púšťať do seba. Senát sa na rozdiel od Snemovne reprezentantov, ktorá proces impeachmentu predložila, snaží po celý čas udržiavať odhlasovaný jednotný nestranícky odstup v prístupe k skutočne nevídanému prípadu. Treba si uvedomiť, že Amerika len po druhý raz vo svojich dejinách odvolala predčasne z úradu najvyššieho šéfa Bieleho domu. V Senáte proti Clintonovi vystupujú ako žalobcovia tzv. manažéri zo Snemovne reprezentantov, ktorí predniesli ústami predsedu právneho výboru Henryho Hyda aj obžalobnú reč. A práve títo žalobcovia najmä v priebehu soboty pocítili, že hrozí možnosť zrušenia procesu. Preto sa obrátili na federálneho sudcu a vymohli si výpoveď od Moniky Lewinskej, ktorá kvôli tomu musela pricestovať do Washingtonu. V hre je teda veľa vecí: Monika dostala od nezávislého vyšetrovateľa už pred časom imunitu, keď vypovedala pred Veľkou federálnou porotou, kde sexuálny vzťah s prezidentom priznala. Manažéri majú takú ústavnú moc, že ak by si Monika vo výpovediach protirečila, mohla by o imunitu prísť a napokon skončiť za mrežami. Ale aj senátori sa počas víkendu dostali do slepej uličky, a preto požiadali prezidenta, aby písomnou formou odpovedal na viaceré otázky, ktoré si potrebujú objasniť.
V tejto chvíli sú isté len dve veci. Manažéri sa stretnú s Monikou a Bill Clinton zodpovie otázky. To všetko by sa malo stihnúť do dnešného večera washingtonského času a Senát by mal hlasovať o jednej z dvoch možností: o návrhu senátora Roberta Byrda na zrušenie procesu alebo o predvolaní svedkov. Ak by prešiel Byrdov návrh, proces sa skončí zrejme udelením pokarhania prezidentovi. Ak prejde návrh na predvolanie svedkov, proces bude pokračovať. V takom prípade si nikto netrúfa predpovedať, kedy sa skončí. A tak Amerika prežíva aj naďalej traumu nie z toho, čo sa deje v Senáte, ale z toho, do čoho ju dostal prezident Bill Clinton v novembri roku 1995, keď začal nenápadný flirt s mladučkou praktikantkou v Bielom dome Monikou Lewinskou… MICHAL HAVRAN