Stomiliónové Mexiko, ktorého 90 percent obyvateľov hlása vernosť Rímu, je najväčšou španielsky hovoriacou katolíckou krajinou sveta. Aj napriek tomu viedla jeho vláda až do konca 80. rokov tichú vojnu s katolíckou cirkvou. Ešte donedávna sa mexické deti učili v histórii iba o krvilačných misionároch a cirkvi, ktorá porobila celý národ. Do roku 1992 nemohli katolícki kňazi v Mexiku voliť. Aj
napriek tomu však začal pápež
Ján Pavol II. včera už svoju štvrtú pastoračnú návštevu tejto krajiny.
Napätie medzi katolíckou cirkvou a mexickými liberálnymi kruhmi má svoje korene v druhej polovici minulého storočia. Cirkev vtedy akúkoľvek snahu o laický štát spájala s antiklerikalizmom a tvrdo ju trestala. Prvou významnou obeťou konfliktu bol v roku 1867 rakúsky arcivojvoda Maximilián, ktorého dosadili na mexický trón francúzske vojská. Ďalšou epizódou bola občianska vojna, ktorej koncom sa v roku 1917 začala éra Inštitučnej revolučnej strany, vládnucej nepretržite v rokoch 1929 až 1997. Najmä dvadsiate roky sa niesli v Mexiku v znamení prísnych antiklerikálnych zákonov a udalosti v štáte Tabasco inšpirovali neskôr Grahama Greena k napísaniu novely Moc a sláva. Tamojší guvernér zašiel tak ďaleko, že zmenil názov hlavného mesta zo Sv. Jána Krstiteľa na Villahermosa, prebudoval katedrálu na športovú arénu a nútil kňazov žiť s konkubínami.
Aj napriek pretrvávajúcemu napätiu navštívil Ján Pavol II. Mexiko už v januári roku 1979, iba tri mesiace po svojom zvolení, a predznamenal tak postupnú normalizáciu vzájomných vzťahov, ktorá vyústila v roku 1992 podpisom diplomatickej dohody. "Konflikt sa skončil za veľmi výhodných podmienok pre štát, cirkev získala len veľmi málo," tvrdí Kevin Middlebrook z univerzity v San Diegu. "Cirkev pociťuje, že nemá dostatok priestoru na svoje prirodzené potreby a úlohy, najmä právo na výchovu a komunikáciu," dopĺňa jeho slová politický analytik Roberto Blum.
Súčasná návšteva Jána Pavla II. v Mexiku potrvá päť dní. Po jej skončení odletí Svätý otec do amerického St. Louis, kde by sa mal stretnúť s prezidentom Clintonom. Očakáva sa, že jedno z jej hlavných posolstiev bude adresované miliónom bedárov tretieho sveta. Mexická spoločnosť "je vo víre ekonomiky, ktorá postavila svoj základ na diskriminácii a vložila väčšinu bohatstva do rúk menšiny, zanechajúc milióny ľudí bez nádeje na akékoľvek zlepšenie," vyhlásil krátko pred návštevou mexický arcibiskup, kardinál Rivera. S napätím sa očakáva, či sa pápež vyjadrí aj k problému už 5 rokov trvajúceho zapatistického povstania Indiánov v provincii Chiapas.
Návštevu Jána Pavla II. v Mexiku sprevádza aj jedna kuriozita: v snahe vyhnúť sa narážkam kritikov na vysoké náklady predali jej organizátori výlučné reklamné práva 25 veľkým spoločnostiam. A tak sa portrét staručkého pápeža zjavuje na plagátoch Pepsi-Coly, ale aj na vrecúškach so zemiakovými lupienkami Sabritas. Nie všade sa však takéto riešenie stretlo s porozumením. (jk, REUTERS)