Rumuni neboli jednotní v názore na svojich baníkov. Zatiaľ čo sa v miestnych nezávislých novinách písalo, že "baníci prichádzajú do Bukurešti, Rumunsko kráča do Afriky", v mestách a dedinách, ktorými baníci putovali, sa im dostávalo stravy, prístrešia a podpory. Situácia sa dramatizovalo s každou ďalšou zátarasou, ktorú polícia baníkom postavila do cesty a ktorú títo slávne prekonali. Štrajk proti zatváraniu baní a za vyššie mzdy sa postupne menil na štátny prevrat.
Zhodneme sa asi na tom, že byť nespokojný s vládou nie je nič neobvyklé. Naopak je asi vzácne, ak sa vláde darí zladiť rôzne a často protichodné záujmy rôznych skupín v spoločnosti tak, že si za to vyslúži vďaku. Nespokojnosť s vládou sa ale zvykne vyjadriť vo voľbách. Volilo sa, samozrejme, aj v Rumunsku, a pretože sa volieb nezúčastnili iba baníci, vyhrala pravicovo-centristická vláda, ktorá sa rozhodla pre reformy. Tie sa zrejme v Rumunsku uskutočňujú rovnako ťažko ako kdekoľvek inde. Problém Rumunska asi nebude iba v nepopulárnosti a boľavosti reformy, problémom Rumunska sú tiež jeho baníci.
Do histórie vstúpili v posledných desťročiach dva razy. V roku 1977 štrajkovali proti zámeru vlády pripraviť ich o niektoré tradičné privilégiá. Išlo o jednu z najväčších protikomunistických akcií za éry Nicolaea Ceausesca. Naopak v júni 1990 pricestovali baníci do Bukurešti podporiť neokomunistu Iona Iliesca. Tĺkli študentov a každého, v kom videli protivládneho demonštranta, plienili sídla opozičných strán, novín a vysoké školy. Ešte včera sa Rumunsko pýtalo, s čím jeho baníci napochodujú do Bukurešti tentoraz a či ich hlavné mesto privíta ako hrdinov alebo ako vandalov.
Keby išlo iba o nezamestnanosť, rumunskí politici by stáli pred ťažkým problémom vytvárania pracovných miest a sociálnej siete. Tento problém ale pôsobí zanedbateľne v porovnaní s otázkou, či slzotvorný plyn vymeniť za ostré náboje. Baníci držali v rukách zástavy a v hlavách si niesli tú najhoršiu možnú myšlienku, že nemajú čo stratiť. Za rozhodnutie zostať baníkmi ich trestať nemožno. Ale čo by sa stalo, keby začali demolovať Bukurešť? Jednoduchý kvíz: A) vládu si mienime voliť, B) nech o nej rozhodujú baníci. "A" i "B" by dopadlo zle. Správne je "A".
IVAN HOFFMAN, Praha
(Autor je komentátorom ČRo 1)