Bill Clinton sa v utorok predstavil ako najlepší obhajca svojho zotrvania v úrade prezidenta do konca volebného obdobia. Z čítania každoročnej Správy o stave únie sa v jeho réžii stala veľkolepá šou, ktorá postavila republikánov do nezávideniahodnej situácie. Bill Clinton oznámil Američanom, že USA zaznamenali najdlhšiu hospodársku expanziu v období mieru v histórii. Prvýkrát po tridsiatich rokoch má krajina vyrovnaný štátny rozpočet, počet násilných trestných činov klesol na najnižšiu hodnotu za posledné štvrťstoročie a životné prostredie dosiahlo po dlhých rokoch najnižšiu mieru znečistenia.
Prezident USA sa vo svojom príhovore pokúsil osloviť každého Američana a treba priznať, že sa mu darilo. Početne najväčšiu generáciu Američanov, ktorá prišla na svet koncom 50. rokov a dnes sa nebezpečne blíži k dôchodkovému veku, potešil plánom na "záchranu sociálneho poistenia". Jeho plán na sprístupnenie základných liekov pre širokú verejnosť prebudovaním zdravotného systému sa dotkol predovšetkým nižších sociálnych vrstiev. Veľkú časť svojej správy venoval školstvu a jeho zaostávaniu za potrebami 21. storočia, čím sa obracal predovšetkým na mladú strednú vrstvu. Čítanie správy bolo prerušované častým potleskom predovšetkým demokratických poslancov oboch komôr, ale aj veľkej časti prítomnej verejnosti. Bill Clinton pravidelne prerušoval svoj príhovor poďakovaniami rôznym osobnostiam, ako napríklad manželkám po zastrelených policajtoch, vojakovi, ktorý sa zúčastnil na vojenských operáciach v Iraku, alebo Rose Parkovej, černošskej aktivistke za ľudské práva, ktorí boli všetci prítomní a tešili sa z dlhého potlesku. V prvom rade medzi divákmi nechýbala prvá dáma, ktorá bola najväčším roztlieskavačom v sále. Usmievala sa a spolu s členmi Kongresu, opakovane vstávala a tlieskala. Podľa aplaudujúceho davu v sále by nikto nepovedal, že len pred pár hodinami sa začala oficiálna časť obhajoby v procese vedenom proti prezidentovi, ktorý má viesť k jeho odvolaniu z úradu. Divadlo malo svoj účinok a podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverenila CNN, vnímalo Billa Clintona pred prejavom pozitívne 38 percent divákov. Po prejave to už bolo 51 percent. O ekonomickej situácii si pred prejavom 27 percent divákov myslelo, že je "výborná" a 60 percent "dobrá", po prejave to už bolo 40 percent pre "výborná" a 49 percent pre "dobrá".
Kamera sa počas prejavu prechádzala po prázdnych miestach niektorých republikánov, ktorí nemali odvahu prísť sa pozerať na to, ako demokratický prezident oznamuje veľké plány do budúcnosti, a to bez zvyšovania daní, naopak s plánom na to, ako udržať rozpočet ako prebytkový počas nasledujúcich 25 rokov. Zo spôsobu, akým snímala tých, ktorí tu odvahu mali, bolo cítiť drzú výzvu: "A teraz ho skúste odvolať!"
JÁN BARDIOVSKÝ
(Autor je spolupracovníkom SME)