. Pred hrobkou už dávno nie sú rady. Vstup je voľný a zadarmo. Päťkrát do týždňa.
"Vyberte si ruky z vrecák a dajte si dolu čiapku," vyzval pred vchodom do hrobky príslušník ochranky jedného z mála návštevníkov. Vchod do mauzólea je prísne strážený. Hoci pred vstupnou bránou už nie je čestná stráž, prístup k budove sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Policajti prehľadávajú každého návštevníka už približne sto metrov pred vchodom. Je neprípustné vstúpiť do mauzólea s väčšou batožinou, fotoaparátom, kamerou alebo diktafónom. V prítmí pod skleneným krytom leží telo. Dobre uchované. Lenin je skutočne "ako živý". Nikto sa pri ňom nesmie pristaviť. "Pokračujte," vyzve záujemcov o dôkladnejšiu prehliadku vodcu "nenápadný" strážca. Tých je v okolí Lenina mnoho. Udržiavanie tela je nákladné a treba ho chrániť pred prípadnými neprajníkmi…
"Čo to s ním robíte?" pýtala sa vraj nešťastná Leninova vdova Nadežda Krupská jedného z vedcov, ktorý sa podieľal na balzamovaní vodcovho tela. Bola rozhodne proti uchovaniu tela "na večnosť" a prosila sovietske vedenie, aby jej muža pochovalo. Nikto si však jej slová nevšímal. Leninovu mŕtvolu máčili v kúpeľoch s glycerínovým roztokom, lebku prevŕtali, prsty aj dlane rozrezali. Prednú aj zadnú časť trupu na 20 miestach narezali, aby sa vraj roztok lepšie vstrebal. "Lekári veľmi riskovali. Telo bolo v hroznom stave: otvorené oči aj ústny otvor. Na koži boli príšerné tmavé škvrny. Bolo to už na pohľad desivé. To, čo sa podarilo vytvoriť, je skutočný zázrak," píše vo svojej knihe riaditeľ Vedeckovýskumného ústavu fyzikálno-chemického lekárstva Jurij Lopuchin, ktorý veľa rokov pracoval v laboratóriu pri mauzóleu.
Ruskí vedci vypracovali skutočne jedinečný spôsob uchovania ľudského tela. Tento experiment, na ktorý nemali súhlas ani samotného "objektu", ba ani jeho príbuzných, sa dokonale vydaril. Výskum sa dal využiť aj pri zvečňovaní ďalších komunistických vodcov, v súčasnosti je však nanič. Ani ruskí boháči (tzv. noví Rusi) nejavia záujem o týranie svojho tela po smrti.
"Jedni sa vyjadrili, že sa telo má pochovať do zeme ako u všetkých smrteľníkov, ďalší však tvrdia, že sa to nedá, pretože on je prorok. Dnes nikto nevie, čo robiť a ako ďalej žiť," napísal Lopuchin vo svojej knihe Choroba, smrť a balzamovanie V. I. Lenina. "Kým bude Rusku vládnuť mŕtvola, politický experiment sa neskončí," usudzuje 20-ročný Alexej, ktorý si na Červenom námestí privyrába výkladom ruských dejín turistom z cudziny.
(ČTK)