Obrovská explózia radosti sprevádzala v stredu v Jordánsku návrat kráľa Husajna, ktorý sa šesť mesiacov liečil na rakovinu v USA. Privítanie malo všetky znaky veľkolepých oficiálnych osláv - leteckú šou, vojenskú prehliadku a ohňostroj. Salvy sa ozývali mestom a beduíni obetovali ovce a ťavy na ulici na znak vďaky za to, že liečba 63-ročného panovníka na kalifornskej klinike Mayo sa vydarila. Popri všetkých týchto oficialitách však udiera do očí úprimná radosť Jordánčanov - to, že viac než 100 000 ľudí stálo v daždi na uliciach v Ammáne, len aby zachytili jeho gesto, keď s kráľovnou Nur prechádzal autom cez mesto. "Váš príchod domov je, ako keď sa duša vráti do tela", hlásal jeden z transparentov, ktorých boli rozvinuté stovky, spolu s portrétmi kráľa v životnej veľkosti. Pritom Jordánčania nevzdávali hold autorite, ktorá má v rukách ich osudy, ale panovníkovi, ktorý liberálnymi reformami presunul mnohé riadiace právomoci na demokratické štruktúry, pričom sám ostal morálnou autoritou.
Husajn, ktorý odvádza svôj pôvod priamo od proroka Mohameda v 42. generácii, je pri moci už 47 rokov, počas ktorých zaostalý kočovný národ vybudoval štát s modernou infraštruktúrou a kozmopolitnou kultúrou. Vďaka nemu je Jordánsko svojou ústavou i vzťahmi k susedom akýmsi modelovým štátom v regióne - má vyvážené vzťahy nielen s arabskými krajinami, ale na základe mierovej dohody z roku 1994 aj s Izraelom. Ešte spred čias madridskej konferencie je známa Husajnova osobná angažovanosť v záujme mieru v regióne.
Už dávnejšie sa začali šíriť správy, že si Husajn možno určí nového nástupcu a namiesto korunného princa Hasana, svojho mladšieho brata, prevezme od neho kráľovské žezlo jeden z jeho synov. Hasan, ktorý je korunným princom od roku 1965, sa neteší medzi Jordánčanmi veľkej obľube, ale už dlho má v rukách riadenie ekonomických záležitostí krajiny. I keď sa Husajn v rozhovore pre CNN včera odmietol vyjadriť k tomu, či pripravoval zmenu následníka, pripustil, že o nej uvažuje. V limuzíne, ktorá ho previezla po príchode do Ammánu cez mesto, nesedel Hasan po jeho boku a nespomenul ho, ani keď ďakoval príslušníkom svojej rodiny za starostlivosť počas choroby. Naopak, spomenul svojho obľúbeného 18-ročného syna Hamzu, staršieho syna kráľovnej Nur, ktorý ho prevádzal aj do USA. Uviedol, že Hamza nastúpil v Británii na vojenskú akadémiu Sandhurst, kde on sám študoval, a bude "kráčať v otcových šľapajach". V tejto chvíli však ešte nie je jasné, či práve on nastúpi na trón po Husajnovi, ktorý má zo štyroch manželstiev trinásť detí, z toho štyri s Nur. (kl)