Cez víkend sa v Berlíne zišlo takmer 500 delegátov na zjazde postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS). Rokovalo sa v budove bývalej Vysokej školy politickej východonemeckej komunistickej SED. Zjazd mal na programe len dva body: voľbu nového vedenia a diskusiu o návrhu nového programu nemeckých postkomunistov, ktorý má byť prijatý v roku 2001 na programovom zjazde strany.
Rokovanie bolo poznamenané snahou vedenia napraviť zlú reputáciu postkomunistov po mnohých škandáloch posledných týždňov, ktoré, ako povedal predseda PDS Lothar Bisky, otriasli dôverou voličov v PDS. Harmónia, po ktorej Bisky a Gregor Gysi (predseda poslaneckej frakcie PDS) volali, sa však nedostavila. Značná časť delegátov odmenila podstatne dlhším potleskom vystúpenie Sarah Wagenknechtovej, predsedníčky tzv. Komunistickej platformy, ako prejav predsedu PDS Lothara Biskyho. Preto neprekvapuje, že Lothar Bisky získal pri voľbe predsedu o viac než päť percent hlasov menej ako pred dvoma rokmi - volilo ho len 89,2 percenta delegátov. Po prvý raz po štyroch rokoch je členom 18-členného vedenia PDS aj predstaviteľ marxisticko-leninskej komunistickej platformy Michael Benjamin. Voľba dvoch z troch podpredsedov PDS - Sylvie Kaufmannovej a Gabi Zimmerovej - mala hladký priebeh. K bojovému hlasovaniu však došlo pri hlasovaní o funkcii tretieho podpredsedu PDS. Boli traja kandidáti: predsedníčka PDS v Sasku-Anhaltsku Rosi Heinová a poslankyňa Spolkového snemu, agentka Štátnej bezpečnosti Christa Luftová však pri voľbách prepadli. Podpredsedom sa stal po prvý raz v histórii PDS kandidát zo západnej časti Spolkovej republiky Diether Dehem. Manažér Dehem, dlhoročný člen sociálnej demokracie (SPD) a súčasne aj dlhoročný informátor Štátnej bezpečnosti, vystúpil vlani zo strany na protest proti vtedajšiemu kandidátovi na funkciu spolkového kancelára za SPD Gerhardovi Schröderovi. Dehem bol úspešným manažérom krasokorčuliarky Kati Wittovej a niekoľkých populárnych nemeckých spevákov. Vo svojom prejave na zjazde sľúbil, že bude takisto "úspešne" rozširovať myšlienky PDS po celej Spolkovej republike Nemecko. Odmenou za tento sľub mu bol dlhotrvajúci potlesk, s ktorého dĺžkou mohla súperiť už len mladá dogmatická komunistka Sarah Wagenknechtová.
Zaujímavý je cieľ, ktorý chce nemecká PDS dosiahnuť - s novým programom, ako sa vyjadril predseda PDS Lothar Bisky, sa chcú postkomunisti stať po voľbách do Spolkového snemu v roku 2002 koaličným partnerom sociálnej demokracie pri zostavovaní novej spolkovej vlády. RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)