m Ak sa pozrieme na mapu Európy, je zrejmé, že Slovensko malo prinajmenšom z hľadiska svojej geopolitickej polohy omnoho väčšie šance byť v prvej skupine krajín prijatých do NATO ako Maďarsko. Napokon sa však stal pravý opak.
"Vy zaiste veľmi dobre viete, že toto rozhodnutie nie je založené na geografii, ale na záujme aliancie a pripravenosti jednotlivých krajín. Nie je mojou úlohou analyzovať, prečo Slovensko nebolo prijaté, skôr by som chcel povedať niečo o tom, prečo bolo prijaté Maďarsko. Myslím si, že bolo prijaté preto, že sme veľmi cieľavedomo pracovali na vybudovaní silného demokratického právneho štátu. Podarilo sa nám zároveň vytvoriť pevnú ekonomickú základňu. Ďalším dôležitým prvkom bolo úspešné úsilie o vybudovanie dobrých susedských vzťahov, ale aj reformy v našich ozbrojených silách, ktoré sú dnes pod civilnou kontrolou."
m Je známa kľúčová úloha, ktorú zohralo Maďarsko pri exode východných Nemcov na jeseň 1989. Zároveň ste však v minulosti poskytli aj vojenské základne na operácie NATO v Bosne...
"Maďarsko skutočne zohralo výnimočnú úlohu - a ja som v tomto veľmi hrdý na našich vojakov - pri zabezpečovaní podpory jednotiek NATO operujúcich v Bosne. Myslím si, že naša podpora IFOR a neskôr SFOR tak na zemi, ako aj pri zabezpečovaní amerických a škandinávskych vzdušných operácií, zohrala skutočne veľmi dôležitú úlohu. Musíte preto vziať do úvahy všetky tieto argumenty, aby ste mohli vynášať konečné rozhodnutie."
m Na Slovensku sa medzičasom zmenili politické pomery. Aké sú perspektívy, že Slovensko opäť zaujme svoju uprázdnenú stoličku v rámci Visegrádskej štvorky?
"Čo sa týka Visegrádskej štvorky, vaša stolička už prázdna nie je. V prvom rade by som vám chcel povedať, aké potešenie je to pre nás môcť opäť spolupracovať s vašou krajinou. Myslím si, že Visegrád je prirodzenou skupinou, a myslím si, že v rámci tejto skupiny sa opäť rozvinie veľmi úzka spolupráca. Mali by ste vedieť, že všetky tri krajiny, ktoré patria do tejto skupiny, majú enormný záujem na pomoci Slovensku na jeho ceste do NATO a EÚ. Nemám pochýb o tom, že myšlienka Visegrádu opäť žije, a snažme sa z tejto spolupráce vyťažiť čo najviac."
m A ako vidíte z tejto perspektívy ďalšie slovensko-maďarské vzájomné vzťahy?
"Ako veľmi dôležité! Ak hovoríme o veľmi úzkom poli bezpečnostnej spolupráce, môžem vám povedať, že tu už existujú veľmi dobré základy. Pravdepodobne viete, že vojenská spolupráca bola vždy dobrá. Som veľmi rád, že môžem konštatovať, že za posledných niekoľko mesiacov sa pravidelnosť a intenzita kontaktov a konzultácií rapídne zvýšili. A to je presne to, o čo sa snažím aj ja tu v Bruseli."
m Aj tak však medzi našimi dvoma krajinami pretrváva isté napätie, za ktorým stojí najmä otázka menšín. Jej vyjasnenie bolo aj jednou podmienok na prijatie vašej krajiny do NATO...
"Povedzme si to jasne raz a navždy: musíme navzájom zlepšiť naše vzájomné vzťahy a nerobíme to preto, aby sme sa zapáčili NATO alebo Európskej únii, ale preto, že je to v národnom záujme našich krajín. Tak v národnom záujme Maďarska, ako aj Slovenska. NATO ani EÚ nebudú mať záujem o členstvo krajiny, ktorá má vážne problémy v oblasti ľudských práv, v oblasti menšín alebo so svojimi susedmi. A v tomto sa naše národné záujmy úplne zhodujú so záujmami NATO či EÚ. Naša snaha o integráciu nám iba pomohla uvedomiť si, že sa musíme týmito otázkami zaoberať veľmi seriózne." JURAJ KITTLER