SA CÍTI LEPŠIE
Ruský prezident Boris Jeľcin, ktorého v nedeľu hospitalizovali s krvácajúcim žalúdočným vredom, sa cíti výrazne lepšie a jeho stav je stabilizovaný. Podľa ruskej agentúry ITAR-TASS sa dokonca venuje dokumentom, o ktoré požiadal v pondelok popoludní. Lekárske konzílium v pondelok rozhodlo, že Jeľcin sa nemusí podrobiť operácii a budú ho liečiť pomocou liekov. Predpokladá sa, že prezident by sa mohol vrátiť do Kremľa asi o dva až tri týždne.
PRÍMERIE V KONGU
Prezident Konžskej demokratickej republiky (KDR) Laurent Kabila očakáva podrobnejšie detaily o dohode o prímerí ukončujúcom päťmesačnú občiansku vojnu v svojej krajine a potom k nej zaujme stanovisko. V Kinshase to včera vyhlásil Kabilov hovorca L. Kaboye. O dohode o prímerí dosiahnutej na summite v namíbijskom Windhoeku informoval v pondelok prezident Namíbie Sam Nujoma. Na summite sa Rwanda a Uganda, ktoré podporujú protivládnych povstalcov v KDR, a ich protivníci zo Zimbabwe, Angoly a Namíbie podporujúci Kabilu, dohodli, že podpíšu prímerie v Zambii. Prezident Kabila na summit nevyslal žiadnu delegáciu a zotrval na pozícii, že nebude priamo rokovať s Konžským združením za demokraciu (RCD) zastrešujúcim povstalcov.
MIERové ROKOVANIa
Mierové rozhovory medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou a Kórejskou republikou, na ktorých sa zúčastňujú aj Spojené štáty americké a Čína, boli včera, viac ako rok po začatí tohto historického procesu, obnovené v Ženeve. Cieľom rokovania je normalizovať vzťahy medzi obidvoma kórejskými štátmi, ktoré sú rozdelené poslednou hranicou studenej vojny na 38. rovnobežke, a tak nahradiť dohodu o prímerí, ktorá ukončila kórejskú vojnu z rokov 1952-53, trvalou mierovou zmluvou.
HROZBA MÉDIÁM
Baskická separatistická organizácia ETA zaslala výhražné listy viacerým španielskym médiám, v ktorých ich varuje pred zapojením sa do snáh o vyriešenie konfliktu v Baskicku. ETA, ktorá v septembri vyhlásila jednostranné prímerie, upozorňuje novinárov, aby sa nedali ovplyvniť vládou, snažiacou sa o získanie podpory pre svoju politiku v tomto konflikte. Hoci sa ETA na rozdiel od listov zaslaných politickým predstaviteľom v tomto prípade nevyhráža smrťou, dôrazne varuje pred tým, aby sa médiá stavali na stranu politikov. (ČTK, TASR)