Sk, ktoré prišli pri jednotnej sadzbe 18,5 %. "Keďže výsledok aukcie priniesol zhodu v minimálnom aj maximálnom akceptovanom výnose, je dosť pravdepodobné, že v aukcii prešla iba jedna banka," povedal k tomu jeden z dílerov.
Z výsledkov aukcie vyplýva, že všetky banky boli ochotné štátu požičať iba za sadzby vyššie ako 18,5 %. Účastníci trhu sa pritom zhodujú v názore, že banky a ministerstvo financií zatiaľ iba hľadajú úrovne, na ktorých sa neskôr budú kupovať štátne dlhopisy.
"Postoj bánk je ovplyvnený jednak úrokovými sadzbami na medzibankovom trhu a jednak určitou psychológiou vyplývajúcou z chrakteristických čŕt slovenského trhu. Základom je výška úrokov z depozít. Pri ročných peniazoch (tieto dlhopisy sú tiež jednoročné - pozn. red.) sa momentálne pohybuje okolo 17,5/18,5 %. V normálnej situácii by sadzby zo štátnych dlhopisov mali byť nižšie ako depozitné sadzby, pretože sú spojené s nulovým rizikom. Na slovenskom trhu však platí, že ročné peniaze sa pri spomínaných sadzbách obchodujú len v malých objemoch, zatiaľ čo do aukcií štátnych dlhopisov chodia s niekoľkostomiliónovými ponukami. Nedostatok dlhodobejších zdrojov sa tak logicky prejavuje požadovaním vyšších sadzieb. Okrem toho je tu vedomie, že štát si bude musieť skôr či neskôr v aukcii dlhopisov požičať aj výrazne väčšie objemy ako dnes, a preto banky majú tendenciu skôr požadované úroky zdvíhať," vysvetlil díler Slovenskej sporiteľne Radoslav Stopiak.
Viacerí díleri však poukazujú aj na momentálne problémy medzibankového trhu s likviditou. "Výnosy z aukcií ŠD nepoklesli v lete minulého roka pri vysokom nadstave korunových zdrojov pod 18 % p. a. V súčasnosti, keď je na trhu podstav korunovej likvidity, budú banky len ťažko požadovať nižší výnos ako 19 % p. a. Výsledky aukcie to aj dokazujú," skonštatoval díler Tatra banky Miloslav Paracka.
Podľa názorov dílerov však súčasná situácia už dlho nevydrží. Štát po splátke štátnych dlhopisov naplánovanej na 22. januára, ktorú však poslal do trhu už týždeň vopred - v piatok 15. januára, nebude musieť dočasne realizovať žiadne veľké výdavky súvisiace so štátnym dlhom. To sa však zmení 27. januára, keď sú splatné štátne pokladničné poukážky v objeme 3,045 mld Sk. Keďže nikto z trhu nepredpokladá, že by sa štát mohol dostať do takého prebytku, aby tento výdavok vykryl, môže si štát túto sumu požičať - buď dnes, alebo na budúci týždeň v stredu prostredníctvom aukcie krátkodobých štátnych pokladničných poukážok. Ak by to neurobil, bude musieť už akceptovať ponuky, ktoré mu na budúci týždeň prídu od bánk. "Tento alebo budúci týždeň však už bude musieť niečo zobrať a to bude prvý signál," dodal jeden z dílerov.