Bratislava (TASR) - Makroekonomické parametre slovenského hospodárstva predpokladané pre tento rok v súvislosti so zavádzaním vládneho balíčka ekonomických opatrení sú na minimálnej hranici, ktorá spoločnosti zabezpečí schopnosť rozvoja. V rozhovore so spravodajcom TASR to uviedol podpredseda Nezávislého združenia ekonómov Slovenska (NEZES) Anton Bonko.
Podľa predstaviteľa tejto organizácie sa pravdepodobne nepodarí udržať nezamestnanosť pod úrovňou 15 percent a vzhľadom na celosvetovú recesiu neporastie slovenský export. Slovensku preto hrozí stagnácia výroby spojená so zvýšenou infláciou, čo A. Bonko označil za klasický prípad tzv. stagflácie. Podpredseda NEZES kladne ohodnotil odhodlanie vládneho kabinetu prijať rozhodné opatrenia na ozdravenie ekonomiky, ktorým by sa podľa neho nemohla vyhnúť nijaká vláda. Za vážny problém však označil absenciu dlhodobej hospodárskej stratégie, od ktorej by sa mali odvíjať všetky ostatné kroky. Aj vzhľadom na to, že balíček nie je prorastovo ladený, očakáva A. Bonko nové zvýšenie dynamiky ekonomického rastu SR až o štyri až päť rokov.
Predstaviteľ združenia, ktoré sa všeobecne považovalo za blízke bývalej vládnej koalícii vedenej HZDS, sa vyslovil proti politizácii ekonomiky. Riešenie ekonomických problémov súčasnou vládnou garnitúrou by sa podľa A. Bonka malo uskutočňovať "mimo koaličnej dohody" a so zapojením širokého okruhu odborníkov bez ohľadu na stranícky princíp.
Predmetom kritiky podpredsedu NEZES sa stala aj skutočnosť, že odsúhlasený balíček je vo veľkej miere založený iba na teórii a navyše jeho sociálna časť sa oneskoruje. Na druhej strane ocenil, že jednotlivé kroky celého systému opatrení sa budú zavádzať etapovite, čo umožní ich priebežnú verifikáciu.
A. Bonko informoval, že ekonomickému balíčku vládnych opatrení bude venovaný seminár združenia NEZES, ktorý sa uskutoční koncom mesiaca v Bratislave.