Viacerých z nich zabili guľky vypálené zblízka do hlavy a brucha. Oranžové vozidlá s majákmi si to mierili von z dediny Račak v neusporiadanom konvoji s novinármi a miestnymi obyvateľmi, keď sa z neďalekého kopca opäť ozvala mínometná a guľometná streľba.
Niekoľkí neozbrojení pozorovatelia - väčšinou tvrdí chlapi s vojenskou minulosťou z USA a Európy, strávili noc v Račaku, aby chránili jeho obyvateľov. Ich úlohou bolo aj chrániť telá obetí, po ktorých obhliadke budú mať možno vyšetrovatelia vojnových zločinov OSN presnejšiu predstavu o osobách zodpovedných za zabíjanie. John Drewienkiewicz, britský generálmajor, sa snažil presvedčiť srbskú armádu a políciu, aby ostali mimo Račaku. Jednotky etnických Albáncov bojujúcich za kosovskú nezávislosť dali sľub, že nezaútočia na neozbrojených juhoslovanských predstaviteľov. O tri hodiny neskôr sa spustila guľometná a mínometná paľba znovu, práve vo chvíli, keď sa Drewienkiewicz na policajnej stanici v Štimlje hádal s juhoslovanskou vyšetrovacou sudkyňou, ktorá trvala na tom, že pôjde do Račaku s policajnou eskortou. Overovatelia OBSE, ktorí nemali nič, len svoje obrnené vozidlá, boli nútení ustúpiť. William Walker, šéf neozbrojenej misie medzinárodných overovateľov, ktorú prijal juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič v októbri pod hrozbou vzdušných útokov NATO, navštívil miesto masakry v sobotu a obvinil z nej oficiálne juhoslovanské miesta. Keď videl v priekope ležať 20 mužov, zjavne popravených, nenachádzal slová. V nedeľu mu to srbskí predstavitelia vrátili aj s úrokmi: Zopakovali policajnú správu, podľa ktorej mŕtvych zabili v boji, po tom, ako napadli srbských policajtov. Ivan Markovič, informačný tajomník juhoslovanskej Ľavicovej strany, obvinil Walkera, že vykonštruoval premyslenú lož. "Veľvyslanec Walker klamal úmyselne a vedome preniesol svoju lož do života… takto porušil všetky mravné normy, mandát overovateľa a dohodu našej krajiny s OBSE. Táto hrozná lož bola plánovaná ako zámienka pre nový tlak na Juhosláviu a ako jasné znamenie pre teroristov, že ich zahraniční spojenci ich neopustili."
Pozorovatelia mohli po prepuknutí bojov medzi bezpečnostnými zložkami a vzbúrencami už iba počúvať ozvenu streľby z neďalekého kopca a mestečka Štimlje, vzdialeného kilometre od Račaku. "S nami ste v bezpečí," píše sa na plagáte visiacom na policajnej stanici v Štimlje, z ktorého sa usmieva vojak s dieťaťom na rukách. (REUTERS)