Krompachy, a. s., kúpila spoločnosť Vitrum, a. s., so sídlom v Prievidzi. Hmotný investičný majetok a zásoby boli predané na základe uplatnenia záložného práva Všeobecnou úverovou bankou, a. s., Bratislava, ktorá bola pre Kovohuty Krompachy hlavnou financujúcou bankou. Nový vlastník jasne deklaroval pokračovanie výroby medi aj pri krajne nepriaznivých vonkajších ekonomických vplyvoch.
Akciová spoločnosť Kovohuty Krompachy vznikla transformáciou štátneho podniku v roku 1994 so základným imaním 421 mil. Sk. Neskôr bola privatizovaná spoločnosťou Cooper Krompachy, a. s. - tá vlastní 97 % akcií. Hospodárenie spoločnosti za rok 1997 skončilo stratou vo výške 7,2 mil. Sk pri kladnom hospodárskom výsledku vo výške 186 mil. Sk. Stratu zapríčinili najmä vysoké náklady na úroky. Začiatkom decembra Kovohuty Krompachy, a. s., oznámili, že zastavujú svoju investíciu intenzifikácie výroby medi z medených koncentrátov, ktorá mala byť uvedená do prevádzky na začiatku tohto roka. Na investícii v celkovej hodnote 660 mil. Sk sa doposiaľ preinvestovalo okolo 400 mil. Sk. Stavba začala v roku 1997 a plynule pokračovala až do mája 1998. Investícia mala zeefektívniť výrobu a výrazne znížiť množstvo vypúšťaných emisií. V súčasnosti Kovohuty vypustia do vzduchu ročne 10-tisíc ton oxidu siričitého, po spustení novej prevádzky by to malo byť len 800 ton. Investícia bola zastavená v dôsledku neochoty financujúcich bánk pokračovať v tomto projekte. Tá vyplýva z klesajúcej ceny medi na svetových trhoch. Kým pri projektovaní investície v roku 1996 bola cena medi vyše 2900 USD za tonu, na začiatku roka 1998 sa dostala pod 1700 USD za tonu a koncom roka poklesla pod 1500 USD za tonu. Je to najnižšia cena medi za posledných 40 rokov. Ak by sa investícia nedokončila, výroby medi v Krompachoch by sa podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Emila Pindrocha musela skončiť. Spoločnosť ohlásila už minulý rok, že prepustí 175 pracovníkov z vtedajšieho počtu asi 1000 ľudí.
Obrat spoločnosti za minulý rok sa odhaduje na 1,4 mld Sk, je to asi o 1 mld Sk menej ako v roku 1997, pritom vo fyzickom vyjadrení sa vyrobilo iba o 20 % menej medených polovýrobkov, najmä drôtu. Spoločnosť väčšinu medených polovýrobkov predáva v ČR, Chorvátsku, Nemecku, Litve, Ukrajine a Bielorusku. Za prvý polrok spoločnosť expedovala polovýrobky z medi s váhou 14-tisíc ton.
JURAJ ĎURČENKA