BRATISLAVA (SITA) - Vysoký podiel cenovej konkurencieschopnosti výrobkov priemyselnej výroby SR založenej na relatívne nízkej cene práce, ako aj energie sa podľa analýz Ministerstva hospodárstva (MH) SR postupne zmenšuje. Naproti tomu objem výrobkov s deficitom konkurencieschopnosti alebo s problematickou štruktúrou sa výrazne neznižuje, v niektorých odvetviach sa dokonca zvyšuje.
Jedinou cestou k zvýšeniu konkurencieschopnosti je podľa MH zmena nevyhovujúcej výrobnej štruktúry a výraznejší rast kvality. Perspektívne konkurencieschopný a investične zabezpečovaný je automobilový priemysel a naň nadväzujúce skupiny výrobkov v strojárskom aj elektrotechnickom a elektronickom priemysle. V chémii ide o rozvoj sofistikovanej produkcie hĺbkového spracovania ropy, rozvoj dusíkatej chémie, malotonážnych zušľachťujúcich chemikálií a farmaceutických preparátov. V takejto pozícii je aj oblasť výroby a spracovania hutníckej produkcie a výroba papiera.
Odbory ľahkého priemyslu ako odevné, sklárske a kožené výrobky a drevospracujúci priemysel sa v blízkej budúcnosti môžu bez investícií dostať do problémov konkurencieschopnosti s komparatívnou nevýhodou pri zhodnocovaní domácich surovín. Potravinársky priemysel musí riešiť konkurenčnú úspešnosť nielen vo výrobe, ale aj v kvalitnom zabezpečení potrieb vnútorného trhu.
MH preto navrhuje využiť vlastné zdroje podnikov, príliv zahraničného dlhodobého kapitálu a nástroje hospodárskej politiky smerujúce k neodkladnej a účinnej reštrukturalizácii tých odvetví priemyslu, kde je predpoklad rýchleho a vysokého zhodnotenia produkcie. "Nástrojmi hospodárskej politiky je treba stimulovať proexportný rozvoj tých odvetví, ktoré sú založené na domácej surovine, sú málo závislé od dovozu a najviac prispievajú k zvyšovaniu pridanej hodnoty produkcie," konštatuje Analýza konkurencieschopnosti odvetví priemyselnej výroby SR.