BRATISLAVA (SITA) - Minulý rok bol pre slovenský kapitálový trh najhorším v jeho histórii. O jeho nízkej likvidite svedčí aj skutočnosť, že celková trhová kapitalizácia emitovaných akcií dosahuje menej ako 5 % HDP, zatiaľ čo v okolitých krajinách je to vyše 20 % HDP. Napriek viacerým optimistickým predpokladom sa obchodovanie na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) rozbieha aj v tomto roku veľmi pomaly. Z indexotvorných emisií sa denne obchoduje tak jedna-dve a hoci do štvrtka zaznamenávali aj určitý rast cien, v piatok ich kurzy opäť klesli. Slovenský akciový index otváral týždňové obchodovanie na hodnote 91,5 bodu a hoci do štvrtku posilnil až na 96,88 bodu, v piatok opäť padol na 93,51 bodu.
Podľa názoru viacerých odborníkov by oživeniu kapitálového trhu mohol pomôcť pripravovaný systém tvorcov trhu (takzvaných market-makers). Generálny tajomník BCPB Marián Sásik informoval, že v prvej fáze budú tvorcami trhu predovšetkým banky a tento systém sa bude týkať vybraných titulov najlikvidnejšícč akcií. "Zo začiatku by malo ísť tak o dva až tri tituly, postupne by sa táto možnosť mala vzťahovať na všetky kótované emisie," vysvetlil M. Sásik. Spoločná pracovná skupina, ktorá vznikla v rámci BCPB a Asociácie obchodníkov s cennými papiermi, by mala podľa neho v priebehu najbližších mesiacov pre uvedený systém vypracovať dokument na posúdenie odborníkom tak, aby sa systém tvorcov trhu mohol zaviesť ešte v tomto roku.
Nepochybne najzaujímavejšou udalosťou tohto týždňa bol utorkový priamy obchod s 1 649 392 akciami VSŽ pri cene 145 Sk za kus. Tento objem akcií, reprezentujúci 10,06 % základného imania spoločnosti, bol prevedený z účtu Eurotrade, a. s. Košice, na účet Slovenskej sporiteľne (SLSP). Tá v súčasnosti vlastní 13,48 % akcií VSŽ Holding. Predseda Burzovej komory BCPB povolil uvedený prevod "vzhľadom na skutočnosti preukázané účastníkom trhu".
Prezident SLSP Dušan Jurčák v piatok vysvetlil, že v uvedenom obchode išlo o uplatnenie záložného práva banky. V prvých dňoch tohto roka si SLSP totiž uplatnila u jedného z dlžníkov právo vyplývajúce zo zmlúv o zabezpečení obchodov v objeme približne 10 % základného imania akcií VSŽ Holding. Na základe súhlasu dotknutého dlžníka (ručiteľa), prišlo v utorok 12. januára 1999 k prevodu predmetných akcií na účet SLSP. "Z toho vyplýva, že SLSP má stále z dlžnej sumy bez úrokov pohľadávku voči dlžníkom v objeme niekoľko sto miliónov Sk," zdôraznil prezident banky. D. Jurčák zároveň potvrdil, že Eurotrade nebol medzi primárnymi dlžníkmi SLSP, ale išlo o ručiteľa.
Obchodovanie na parkete sa celý tento týždeň nieslo v znamení verejného prísľubu vyhláseného na akcie Hirocemu. Ten sa úspešne skončil v piatok, keď sa previedlo vyše 22 000 akcií, na priamom trhu to bolo dokonca 100 000 kusov. Vyhlasovateľom verejného prísľubu bol majoritný vlastník Hirocemu, nemecká spoločnosť Breitenburger Auslandbeteiligungs GmbH, Hamburg. Tá chcela zvýšiť svoj doterajší 79,91-percentný podiel v slovenskej cementárni a pri cene 550 Sk plánovala získať minimálne 5000 akcií, čo je 0,39 % základného imania. Po utorkových cenách 650–660 Sk posilnil vo štvrtok Slovnaft až na 700 Sk.