Dotkli ste sa aj otázok súvisiacich so slovenskou snahou o vstup do NATO?
"USA majú pri týchto procesoch rozhodujúce slovo a som veľmi rád, že iniciatíva slovenskej vlády zúčastniť sa s vojenskou jednotkou na akcii SFOR (v Bosne - pozn. red.) bola vysoko ocenená. Chceme tým dokázať, že SR neočakáva iba pomoc pri svojom začlenení do NATO, ale je ochotná prispieť aj k realizácii hodnôt, na ktorých je budovaná Severoatlantická aliancia."
Aké sú momentálne šance Slovenska?
"Som veľmi rád, že pán Beecroft - a zrejme si to osvojuje aj americká diplomacia - chápe otázku rozširovania NATO tak, že Slovensko má byť posudzované individuálne a mám pocit, že sa slovenskej vláde môže podariť presadiť názor, že prvá vlna rozširovania NATO sa skončí až vtedy, keď sa členom aliancie stane aj Slovensko. Vláda a ministerstvo obrany chcú urobiť všetko, čo je potrebné, aby sme o tri-štyri roky, keď sa bude rozhodovať, spĺňali všetky kritériá vstupu do Severoatlantickej aliancie. Verím, že sa nám to podarí aj s výdatnou pomocou našich troch susedov."
Čoho konkrétne sa týkal váš rozhovor?
"Ide predovšetkým o niektoré problémy, na ktoré diplomati z USA poukazujú - to sú aj SS-23 (ruské raketové jadrové nosiče na Slovensku - pozn. red.) a niektoré ďalšie veci. Boli sme konkrétni v tom, že som tlmočil politickú vôľu slovenskej vlády sporné veci a najhorúcejšie problémy vyriešiť. Zaktivizujeme naše vzájomné vzťahy a my sme ochotní ísť do toho veľmi razantne."
JURAJ KITTLER