h vecí James Foley.
S pobúrením a odporom reagoval v sobotu najvyšší predstaviteľ
NATO Javier Solana na správy o "zámernom a surovom vraždení albánskych civilistov" v kosovskej dedine Račak, ktoré podľa neho môže ďalej vyhrotiť napätie v provincii a obnoviť špirálu konfrontácií a utrpenia. Generálny tajomník
NATO vyzval na okamžité zastavenie prejavov nepriateľstva a juhoslovanské vládne sily varoval, že aliancia "nebude tolerovať návrat bojov ani politiku represií v Kosove".
Šokovaný bol aj britský minister zahraničných vecí Robin Cook, ktorý uviedol, že sa bude snažiť spolu s inými americkými a európskymi predstaviteľmi presvedčiť osoby zodpovedné za masakru o maximálnom odpore medzinárodného spoločenstva voči tomuto zverstvu. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer v sobotu v mene Európskej únie vyjadril zdesenie z masakry. Umiernený vodca kosovských Albáncov Ibrahim Rugova vyzval NATO na urýchlenú vojenskú intervenciu proti JZR v zmysle platného aktivačného rozkazu NATO. Politický predstaviteľ separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Adem Demaci vyhlásil, že najnovšia masakra presahuje hrôzy druhej svetovej vojny. Demaci sa domnieva, že medzinárodné spoločenstvo sa nepoučilo z vojny v Bosne a na kosovskú krízu reagovalo chybne. Verifikačná misia OBSE nie je podľa neho schopná ochraňovať ani vlastných členov, a nieto ešte albánske obyvateľstvo.
Albánske ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo masakru ako "typický fašistický čin šovinistických veľkosrbských síl". Podľa ministerstva to je neslýchaný zločin nielen proti nevinným ľuďom, ale aj zločin proti ľudskosti a veľká výzva medzinárodnému spoločenstvu. Vodca albánskej opozície Sali Berisha vyzval obyvateľstvo, aby bolo pripravené "na vojnu na život a na smrť proti Srbom".