z väzenia po amnestii, nemáme však právo ani na účasť na voľbách, ani na založenie súkromného podniku, ani na emigráciu," búril sa Gábor Rimner (46), bývalý špión, ktorý v rokoch 1981 až 1989 pracoval pre Spojené štáty. Jeho a 17 ďalších, ktorí boli v časoch železnej opony v službách krajín NATO, stále označujú za zločincov. "Nepovažujem za spravodlivé, že sme stále perzekvovaní v našej krajine, ktorá sa stala demokratickou a slobodnou," vyhlásil Rimner na tlačovej konferencii v Budapešti po tom, čo maďarský prezident Árpád Göncz odmietol štyri jeho žiadosti o vymazanie obvinenia z trestného registra. Aby bolo možné preukázať čistý trestný register, nevyhnutný pre vykonávanie istých povolaní, založenie vlastného podniku alebo tiež pre emigráciu, maďarský zákon vyžaduje "morálny certifikát", čo je dokument, ktorý bývalí špióni nemôžu získať. "Boli amnestovaní. Amnestia ruší časť trestnej sankcie, avšak to neznamená, že trest bol nezákonný a že nebol spáchaný žiaden zločin," poznamenal bývalý sudca Zoltán Márky.
Podľa bývalých tajných agentov by to, čo bolo za komunistickej éry považované za zločin, dnes malo byť vítané v Maďarsku, ktoré sa pripravuje, že sa o niekoľko týždňov pripojí k
NATO - k svojmu bývalému nepriateľovi, a že o niekoľko rokov bude súčasťou Európskej únie. "Plukovník Richard Kuklinszki v Poľsku, ktorý desať rokov pracoval pre CIA, je vo svojej krajine oslavovaný ako hrdina, a s maďarským podplukovníkom Belovaiom sa v jeho krajine zaobchádza ako so zradcom," posťažoval sa István Belovai (58), ktorý pôsobil ako špión pre americkú CIA až do svojho zatknutia komunistickou bezpečnosťou v roku 1958. "Vykonával som špionáž bez toho, aby som bol za to odmeňovaný. Nerobil som ju proti svojej krajine," zdôraznil Belovai, ktorý sa stal americkým občanom. Zároveň oznámil svoj zámer zúčastniť sa "ako prvý maďarský vojak NATO" vojenskej prehliadky v Maďarsku, ktorou sa bude tento rok v apríli oslavovať vstup krajiny do NATO. "Som nebezpečný pre túto spoločnosť?" pýta sa bývalý špión CIA Zoltán Halmi, ktorý bude zbavený svojich občianskych práv až do roku 2006. "Prečo sme vždy na zlej strane? Pomáhali sme demokratickým silám, aby sa v roku 1990 mohli dostali k moci," vyhlásil Rimner, ktorý strávil deväť rokov vo väzení. Podľa ministerstva spravodlivosti sú prípady špiónov zablokované zákonom z roku 1992, ktorý anuloval politické zločiny spáchané za komunistickej éry, avšak vynechal špionáž. "Je to vec cti. Nechcem odškodnenie. Ale chcel by som rovnaké šance. Verím, že si ich zaslúžim," vyhlásil Rimner. (ČTK)