LONDÝN (ČTK, REUTERS) - Bývalý čílsky diktátor Augosto Pinochet sa zmieril s myšlienkou, že zomrie vo Veľkej Británii počas vlečúcich sa právnych sporov o tom, či môže byť vydaný do Španielska, kde by mal byť postavený pred súd na základe obvinenia z vrážd, mučenia a únosov spáchaných za jeho vlády, napísal britský týždenník Sunday Telegraph. "Som zmierený so svojím osudom, aj keď to bude znamenať, že tu zomriem. Je to súčasť mojej obete pre vlasť," povedal osemdesiattriročný generál vo výslužbe a doživotný člen čílskeho Senátu na schôdzke so svojimi poradcami v Londýne. "Ak to má byť tá posledná vec, čo mám urobiť, tak nech sa tak stane," dodáva.
Podľa denníka Pinochetove slová popudili jeho ženu Luciu, ktorá sa opýtala, ako "prežijú" finančne, keď zostanú v Británii. Pinochetova rodina si v luxusnej londýnskej štvrti prenajala dom za približne 16 600 dolárov mesačne. Pinochet trávi väčšinu času v knižnici prenajatého domu, kde číta historické vojenské diela a Napoleonove životopisy, ale zároveň začal prejavovať väčší záujem o právne procedúry, ktoré rozhodnú o jeho osude. V pondelok má Pinochetov prípad opäť začať prerokovávať britská Snemovňa lordov.
Lordi prvýkrát Pinochetovi nárok na imunitu odopreli, avšak právnici bývalého generála sa proti tomuto verdiktu úspešne odvolali, pričom argumentovali tým, že jeden zo sudcov, ktorý sa hlasovania zúčastnil, má blízke kontakty s organizáciou Amnesty International podporujúcou generálovo vydanie do Španielska.
Ak členovia Snemovne lordov rozhodnú, že Pinochet má diplomatickú imunitu, exdiktátor sa bude môcť onedlho vrátiť do Chile. Ak lordi rozhodnú, že imunitu nemá, bude musieť v Británii zostať dlhé mesiace, pretože nepochybne bude nasledovať rad odvolaní proti rozhodnutiu vydať ho na súdne stíhanie do Španielska. Počas Pinochetovej diktatúry v rokoch 1973-1990 bolo zabitých, alebo zmizlo vyše 3000 ľudí.