Pražský rodák Petr Korda oslavuje narodeniny každý rok v Austrálii. Teraz má na krku 31 a bude obhajovať titul medzinárodného majstra v tenisovom Melbourne Parku (18.ů31. januára). Pre jeho veľmi štíhlu postavu (190 cm, 72 kg) ho volajú špendlík, on sám sa niekedy úsmevne pomenuje špáradlo, a všeobecne vzbudzoval obdiv svojimi výkonmi a vytrvalosťou aj v neskorom tenisovom veku. Korda bol zázračný talent čs. tenisu, svetová juniorská jednotka v debli a už v osemnástich rokoch sa za čias ČSSR vyhupol z 811. miesta do prvej stovky profesionálneho tenisu (1986ů87). Potom sa však znovu prepadol o takmer 200 miest, aby pod vedením Vladimíra Zedníka (neskôr trénoval aj Kučeru) v rokoch 1991ů92 prerazil späť a dostal sa až do Top Ten! Na konci sezóny 1993 vyhral rekordných 1 625 000 dolárov v grandslamovom pohári, keď v semifinále uštval Samprasa 14:12 v piatom sete (Američan odpadával a zvracal), aby na druhý deň to isté vyviedol vo finále Stichovi - 11:9 v piatom sete! V roku 1995 ho prenasledovali zranenia (najmä slabín), podstúpil aj operáciu (17. júna 1996) a z desiatky vypadol. V sezóne 1997 už 29-ročný manžel a otec pozoruhodne ožil, začal vyhrávať (bilancia ATP Tour 55:24!) a po páde Mustera sa stal najstarším hráčom Top Ten. V Stuttgarte nestratil ani set proti Riosovi, Rafterovi a Krajickovi, ba 30-ročný vyhral Australian Open 1998, keď v závere zvalcoval Björkmana, Kučeru a Riosa. Odrazu bol najvyššie v živote, druhý za Samprasom a stačil mu jediný set v Antverpách, aby ho zosadil z trónu! Vo štvrťfinále však podľahol Kučerovi 6:3, 4:6, 2:6Ď Vyhlásil, že nešiel za cieľom stať sa jednotkou, chcel mať radosť z tenisu a hrať na sklonku kariéry bez tlaku a depresií. Vo Wimbledone bol však jediný, komu zistili pozitívny nález dopingu a po A-vzorke laboratórna skúška dokázala aj v B-vzorke prítomnosť steroidnej látky I. kategórie - nandrolonu. Podľa pravidiel Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) je za taký priestupok trest ročného zákazu štartu, straty prémií a bodov na turnaji, kde sa to stalo.OBVINENÝ SA ODVOLAL, BECKER SVEDKOM
Podľa stručnej zápisnice, ktorú sme získali od ITF počas Hopmanovho pohára v Perthe (celý spis má vyše 70 strán), Korda využil lehotu, v ktorej sa nesmie zverejniť meno obvineného a pred jej uplynutím sa odvolal na nezávislú komisiu ITF, ktorá mala posúdiť mieru jeho previnenia a výšku trestu. Komisia si vyžiadala svedectvo Borisa Beckera o povahe a správaní Petra Kordu ako hráča-športovca. Nemecký tenista sa vyjadril, že Korda sa správa športovo, pokorne, úprimne a dôveryhodne. Na záver vydala komisia správu, v ktorej:
ů potvrdzuje, že sa v Kordovom moči našlo menšie množstvo steroidu nandrolon, ale spoľahlivo za hranicou povoleného,
ů odmieta argumenty Kordovho právnika, podľa ktorého sa látka dostala do tela hráča z mäsitého jedla zvieraťa, ktoré obsahuje tento steroid,
ů odmieta aj argument, že vzorku si mohli zameniť s inou od istej tenistky, ktorá v tom čase užívala liek proti otehotneniu, obsahujúci hormón norethisterón,
ů potvrdzuje, že Korda je jediný, ktorému vo Wimbledone dokázali pozitívny nález.
Odvolacia komisia si českého tenistu žijúceho v Monte Carle vypočula, akceptovala jeho dôkazy, že si nie je vedomý, ako sa nandrolon do jeho tela dostal a vzhľadom na všetky zvláštne okolnosti podľa pravidla E 4.c znížila trest len na stratu prémií a bodov.
VZORKA A AJ B 001367 BOLA ZAPEČATENÁ
Presne 1. júla o 18.00 h odovzdal Petr Korda vo Wimbledone svoju vzorku moču na test ITF. Vzorky A aj B označili číslom 001367 a 2. júla odoslali do Lausanne, kde zapečatenú a Kordom podpísanú zásielku prijali a vylúčili akúkoľvek zámenu. V oboch vzorkách pozitívne našli anabolický steroid nandrolon a 19. júla bola správa hotová. Kordovi to oznámili v auguste s tým, že sa môže odvolať. Prípad sa záhadne ťahal až do decembra, no medzitým Korda vymenil trénera, resp. do svojho tímu k Tomášovi Peterovi doplnil kouča Iva Wernera (istý čas viedol našu Studeníkovú). Ten je vedno s hráčom, jeho manželkou Reginou Rajchrtovou a ich dvoma dcérami aj teraz v Melbourne. Petera, ktorý bol so svojím zverencom vo Wimbledone, ostal doma. Kordu v čase majstrovstiev Anglicka trápila achilovka a dostal veľa injekcií, ktoré mohli obsahovať všeličo. Hráč i tréner však odmietli žalovať lekárov, lebo Kordu údajne liečili a ošetrovali len oficiálni turnajoví doktori. Petr Korda využil slabiny v antidopingovom systéme ITF, ktorá si sama vpísala do pravidiel zníženie trestu v prípade zvláštnych okolností a teraz sa bráni, že o ničom nevie. Aj v iných športoch to pristihnutí skúšali, no nepochodili. Všetci, čo mali v tele nandrolon, dostali trest najmenej na dva roky a vyšší. Z najznámejších Američan Butch Reynolds (USA), svetový rekordér na 400 m, ktorý v auguste 1990 na mítingu v Monaku dopoval, sa odvolal, že o ničom nevie. Odvolacia komisia potvrdila dištanc. Víťazka svetovej univerziády na 100 m prekážok Nigérijčanka Ime Akpanová dostala v júli 1993 dištanc na štyri roky a česká vytrvalkyňa Alena Peterková pochodila pri Pražskom maratóne v septembri 1995 rovnako!
KRAJICEK ROZPÚTAL KAMPAŇ PROTESTOV
V oznamovacích prostriedkoch a medzi športovcami sa, pochopiteľne, začalo živo diskutovať o prípade, ktorého trest bol výnimočne nízky. Hlasy poukazovali na rozdielnu penalizáciu takýchto priestupkov v jednotlivých športových federáciách, pričom vo väčšine z nich je minimálna sadzba dva roky zákazu štartov. Tenis má v pravidlách len 12 mesiacov a ITF neuplatnila ani to, lebo odvolacia komisia uznala Kordove "zvláštne okolnosti".
Ako prvý z tenistov sa na sklonku roka ozval Richard Krajicek. Holanďan českého pôvodu narodený v Rotterdame, ktorého rodičia pochádzajú z Prahy a Plzne. Žiada prešetriť Kordove "zvláštne okolnosti" a krúti hlavou nad tým, prečo mu odvolacia komisia vyhovela. Trvá na tom, aby sa zverejnilo, prečo boli Kordove dôkazy silné a odôvodnené. Tesne po Novom roku oznámil Pete Sampras, že pre vyčerpanosť odstupuje z Australian Open, na čom by nebolo nič podozrivé, keby ho niektoré české noviny a nemecký Der Spiegel neboli zaradili do skupiny ôsmich štvrťfinalistov Roland Garros 1996, z ktorých šesť malo pozitívnu vzorku A, no záhadne negatívne béčkoĎ Na tenis už dlho padá tieň, že mnohé dopingové aféry sa ututlávajú. A to preto, že niet veľa prípadov a ráznych trestov. Tenisová federácia patrí tak ako futbalová a cyklististická k olympijským športom, ktoré nepodpísali olympijský antidopingový program, čo je stále predmetom ostrých útokov.
POLNOČNÁ BJÖRKMANOVA ZLOSŤ
Po Krajickovi sa začali osmeľovať aj ďalší hráči. Kampaň spustil francúzsky športový denník LžEquipe, ktorého redaktori vycestovali do rôznych končín sveta a v ankete oslovili všetkých hráčov ATP Tour pripravujúcich sa na Australian Open. K slovu sa tak dostali účastníci turnajov v Dohe, Adelaide a Perthe. Otázka bola jednoznačná: Čo si myslíte o výške trestu pre Petra Kordu? Najráznejší bol Švéd Jonas Björkman, porazený štvrťfinalista Australian Open 1998, ktorého premožiteľom bol - Petr Korda. Doteraz nezverejnený kompletný názor Björkmana, ktorý povedal tesne po víťazstve Tre Kronor nad Slovenskom 2:1 v Hopmanovom pohári neskoro v noci v Burswood dome znel: "Je to najhoršie rozhodnutie, aké ITF urobila. Je to úplne najhoršie, čo sa mohlo tenisu stať. Keď niekto podvádza, určite musí dostať zákaz činnosti. Nehovoril by som to, keby bral nejaký sprej do nosa. Tu sa nemožno mýliť, lebo neužil niečo, čo je proti prechladnutiu. Ide o steroid, a buď ho vezmete, alebo nie. Je to celé choré. Choré rozhodnutie odobrať mu iba body a prémie za Wimbledon. Nikdy sa nedozvieme, či niečo neužil aj na Australian Open, keď vyhral. Hral najlepší tenis celý ten čas až po Wimbledon a potom sa vytratil. Mohol to nejako ukryť a mať trocha šťastia. Sám som podstúpil asi 15 testov za rok, ale viac na tú skúšku nepôjdem. A načo, keď nie sme prísni na tých, čo podvádzajú? Takých by mali vykázať na 2, 3, 4 či 5 rokov. To do hry nepatrí. Všetci sme na jednej lodi a hráme najlepšie, ako vieme, bez podporných prostriedkov. Teraz som počul, že prehral v Dohe 1. kolo a asi nepôjde do Austrálie. Takými poznámkami iba skúša, či ho ľudia nepoľutujú. To je najhoršie, čo môže urobiť. Lepšie by bolo čestne sa priznať a ospravedlniť, inak je to pre tenis zlé. Také niečo sa už dlho nestalo. Verím, že sa všetci hráči dajú v Austrálii dokopy a vyvinú tlak na ITF a ATP Tour. Už veľakrát sme počuli, že niektorí hráči mali byť pozitívni, ale vždy sa to nejako zabalilo. Niekto sa bojí to celé zverejniť. Takí do tenisu nepatria." Po Björkmanovi sa pridala Davenportová, Gambill, Kučera. V Adelaide boli podľa domácej tlače najradikálnejší domáci - Stoltenberg a Woodbridge, ale aj Courier. Tí dokonca žiadali, aby Korda nehral na Australian Open. Iní tenisti veľkých mien ako Agassi, Rafter, Kafeľnikov a Martin boli zdržanlivejší. Martin dokonca volal po zastavení "lynčovania".
ŠÉF ITF TOBIN SI V RODISKU NEODDÝCHOL
Predseda ITF Brian Tobin, žijúci v Melbourne, je každý rok hosťom Hopmanovho pohára, veď Perth je jeho rodisko. Tobin si však tentoraz na výlete po Novom roku neoddýchol. Čakala ho smršť otázok najmä po ráznom Björkmanovom vystúpení. Nedalo sa nič robiť, Austrálčan je predsa len najvyšší predstaviteľ svetového tenisu, ba ITF už oficiálne zastrešuje Hopmanov pohár ako medzinárodné majstrovstvá miešaných družstiev. Tobin bol vyzbrojený, akoby na povel vytiahol z kufríka spisy a ochotne nás informoval, veď už išlo o prestíž veľkého športu. "ITF organizuje podľa procedúry schválenej Medzinárodným olympijským výborom vyše 1000 testov ročne vrátane juniorských turnajov a pokrýva kompletný okruh súťaží. O Kordovom pozitívnom náleze niet sporu a v podstate ho priznal aj sám hráč, akurát popiera, že by o tom vedel a je vraj nevinný. Naša odvolacia komisia, v ktorej sú najlepší právnici, odborní lekári na doping a laboratórni technici, postupovala síce podľa pravidiel, ktoré umožňujú znížiť trest, ak ide o zvláštne okolnosti, ale tie neboli vysvetlené, a keďže sú pochybnosti, ITF sa odvoláva na arbitrážny súd vo Švajčiarsku. To však môže trvať aj 3ů4 mesiace a medzitým Korda môže hrať. Pravda, ak by nám arbitrážny súd vyhovel, potom by zákaz štartu platil od Wimbledonu spätne, teda od 1. júla 1998 na 12 mesiacov. Za toto obdobie by sa mu zrušili všetky body a musel by vrátiť ročné prémie. Niektorí nás obviňujú, že ututlávame prípady. Korda nás napadol presne v opačnom zmysle, vraj sme neprávom uverejnili jeho meno. Ako viete, Korda mal pozitívnu aj B-vzorku a keďže toto sa nedá poprieť, meno sme zverejnili a nič neskrývali. ITF testuje hráčov na svojich turnajoch, ale oveľa viac podujatí má ATP Tour a WTA Tour a tiež nevieme, čo všetko zistia ich testy. Lenže nevedno, prečo si zodpovednosť za všetko odnesie vždy ITF. Pokiaľ viem, neutajili sme žiadne meno a po potvrdení nálezu každé oznámime. Teší ma, že hráči vehementne broja proti dopingu. Oproti minulosti je to pokrok. Bolo že to kriku o zasahovaní do súkromia, keď sme začínali s dopingovými kontrolami! Som rád, že im už prekáža, keď niekto podvádza v hre a navrhujú sprísniť trest. Som za a vo februári požiadame o zvýšenie sadzby za látku 1. kategórie na dva roky. Situácia nás mrzí, lebo hráč nedostal najvyšší trest. Aspoň vidíte, že odvolacia komisia je vskutku od nás nezávislá a proti jej výrokom sa teraz musíme obrátiť na arbitráž. Na adresu ITF, podobne ako na futbalovú a cyklistickú federáciu, odznela kritika, že v antidopingovej kampani nespolupracujeme s olympijským výborom, lebo sme nepodpísali spoločný program. Na nedávnej konferencii vo Švajčiarsku nám však predložili šesť pozmeňovacích návrhov programu v deň rokovania, ba ešte počas neho pán Nebiolo pridal siedmy, podľa ktorého z olympijských hier vylúčia každý šport, ktorý s programom MOV nebude súhlasiť. Protestoval som, lebo sme nedostali šancu preštudovať si základné materiály, navyše, musíme ich konzultovať s profesionálnymi organizáciami ATP a WTA Tour, ktoré majú v našom športe silné slovo."
BLESK: "PRAVDU ALEBO CHOĎ PREČ!"
Vo vlasti 31-ročného Petra Kordu došlo, pochopiteľne, k búrlivým reakciám a objavili sa rozporuplné komentáre na hranici senzácií a hnevu. "Špendlík", ktorý sa mohol stať po Lendlovi a Navrátilovej tretím českým rodákom na poste svetovej jednotky, sa odrazu topí v dopingovom škandále a jeho meno hrdzavie v nandrolone. Kordom šermoval vari každý. Niektoré noviny priniesli dôrazné titulky. Blesk: "Petr, pravdu alebo choď preč!" Mladá fronta Dnes: "Je Korda klamár a podvodník alebo zúfalá obeť terorizmu?" Mnohí českí hráči sa ho zastali, údajne sa mohlo prihodiť, že niekto dal Kordovi do nápoja prášok alebo pilulku a vraj niektoré ženské lieky proti otehotneniu nandrolon obsahujúĎ Bývalý čs. daviscupový víťaz a svetová jednotka v štvorhre Tomáš Šmíd: "Neverím, že by Korda užil vedome doping, lebo dobre vie, že každý grandslamový štvrťfinalista je automaticky testovaný." Kordu sa nepriamo zastal aj predseda Českého tenisového zväzu Ivo Kaderka: "ČTS oficiálne stanovisko neprijal, lebo ani ITF mu nedokázala, že vedome dopoval." Najkritickejšie vystúpil predseda Českého antidopingového výboru Jan Chlumský: "Sotva dostal Korda látku do tela bez toho, aby to vedel. Nandrolon sa totiž podáva injekčne a vo vode sa nerozpúšťa, je nepravdepodobné, že mu to niekto dal do nápoja. To by bol priam teroristický čin. Látka má veľmi nepríjemnú olejovitú chuť a aj keby to vypil, musel by sa pozvracať." Jediný z opýtaných, ktorý sa tvrdo zdržal komentára, bol bývalý predseda ČTS a wimbledonský víťaz Jan Kodeš: "Nechcem mať už nič s českým tenisom a o Kordovej afére hovoriť nebudem." V zahraničí sa do Kordu najviac pustili nemecké a francúzske médiá: "Koniec čistoty v českom tenise." Frankfurter Allgemeine Zeitung prirovnali Kordovu guráž k Švejkovej. Nemecký antidopingový komisár Werner Franke napadol ITF za to, že jej systém dopingovej kontroly je skorumpovaný a neprehľadný.
KORDA DNES V MELBOURNE NA SCHÔDZI ATP TOUR
Hneď po Kordovom prílete do Melbourne zostali mnohí hráči jeho smelosťou ešte viac omráčení. Krajicek: "Určite nemôže dobre spávať. Na jeho mieste by som hľadal tichý kút." Muster: "ITF trpí na šalamúnske rozhodnutie. Uviazlo niekde v strede. Buď je Korda vinný a musí dostať tvrdý trest, alebo je nevinný a treba ho oslobodiť." Ako je známe, Mustera roku 1995 v Monaku obvinil Boris Becker za nečistú hru s podozrením na doping, keď Rakúšan v sobotu večer dohral ťažké semifinále a na druhý deň vo finále proti Nemcovi otočil z 0:2 na sety. Muster okamžite požiadal o svoj dopingový test a bol negatívny. Becker sa musel ospravedlniť súperovi aj ATP Tour a zaplatiť pokutu 20 000 dolárov. K hlasom za vyšší trest Kordovi sa pridala Grafová, Rios, ale aj Lendl a ďalší. Objavili sa hrozby bojkotu Australian Open, a tak dnešná noc v Melbourne veľa napovie. Hráči zvolali schôdzu ATP Tour, na ktorej sa má zúčastniť asi 200 tenistov. Príde aj Petr Korda, ktorý vyhlásil: "Nie som zločinec, pred nikým sa nemusím skrývať, nič zlé som neurobil. Nikdy som nesiahol po nedovolených prostriedkoch a súperov nepodvádzal." Z doterajších reakcií možno usúdiť, že k bojkotu zrejme nedôjde, mal by vyhrať šport, ale Kordov štart je ešte otázny, lebo si ho mnohí neželajú a tlačia hráča k odstúpeniu. Korda až doteraz tvrdil, že chce obhajovať titul, ale či vydržíĎ ANDREJ BUČKO, Melbourne
FOTO - REUTERS