Podľa slov ministerky financií Brigity Schmögnerovej vzhľadom na napätú situáciu v rozpočte nedôjde v porovnaní s minulým rokom k zvýšeniu odvodov štátu za jeho poistencov do zdravotníctva. SME zaujímalo, koľko takýchto poistencov zdravotné poisťovne majú a čo pre ne takéto rozhodnutie znamená.
Eva BELJAKOVÁ, námestníčka riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre úsek financií a ekonomiky: "V súčasnosti je u nás poistených 60 percent obyvateľov Slovenska, čo je asi 3,3 milióna poistencov. Z nich 64 percent tvoria poistenci štátu. Zatiaľ čakáme na rozhodnutie vlády o odvodoch."
Vladimír BORODOVČÁK, riaditeľ odboru ekonomiky Chemickej zdravotnej poisťovne Apollo: "Podiel poistencov štátu v našej poisťovni je 47 až 48 percent. Výška odvodov je vec politického rozhodnutia, pretože sú len dve možnosti: buď budú narastať dlhy a kritická situácia najmä v nemocniciach a lekárňach, alebo sa zníži rozsah štátom bezplatne garantovanej zdravotnej starostlivosti. Tak či tak, vždy to padne na hlavu občana."
Mária SZOMOLÁNYIOVÁ, generálna riaditeľka Vzájomnej zdravotnej poisťovne Dôvera: "K 30. septembru 1998 sme evidovali vyše 207 tisíc poistencov štátu a 19 241 poistencov, za ktorých platí poistné Národný úrad práce SR. Dovedna tvorili asi 55 percent z celkového počtu našich poistencov. V záujme stabilizácie systému považujeme za potrebné navŕšiť zdroje zvýšenou platbou štátu za jeho poistencov a definovať rovnoprávne postavenie všetkých poisťovní z hľadiska garancie štátu."
Jozef BORIS, riaditeľ Perspektívy - družstevnej zdravotnej poisťovne: "Z celkového počtu poistencov asi 310 tisíc tvoria okolo 60 percent poistenci štátu. Ak sa odvody skutočne nezvýšia, deficit v zdravotníctve sa bude prehlbovať. Bude rásť naša zadlženosť a odstrániť sa to bude dať len prísnou reguláciou poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti a liekov." (and)