Myslíte, že v kláštoroch je stále iba tíš a humor odsudzuje Boh aj každá z abatíš?/Hej, chceme slúžiť nebesám! Keď spustí však náš chór - z vás každý zistí sám, že máme zmysel pre humor!/Cieľom dnes bolo presvedčiť vás, priatelia, že svätá cirkev môže byť aj celkom veselá!
Text piesne Ľubomíra Feldeka z amerického muzikálu Mníšky (v origináli Nunsense), ktorého premiéra bude v bratislavskom Istropolise 12., 13. a 26. februára, naznačuje, čo sa tu asi chystá. Predstavenie, ktoré chce ukázať, že aj život v habite môže byť veselý a ani náboženstvo sa nesmie chápať len ako čosi nesmierne vážne. Americkú muzikálovú komédiu napísal Dan Goggin, herec, ktorý významnú časť svojho života prežil medzi mníškami. "To, čo som tam zažil, vo mne zanechalo nádherné spomienky," tvrdí. "Svoj zážitok s kláštorným humorom som si nechcel nechať iba pre seba, preto som napísal Nunsense. Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, ale každá z postáv má reálny predobraz." Muzikálová komédia sa ujala, hrá sa po celom svete. Teraz najmä vďaka dirigentovi Rudovi Gerimu, ktorý si na plecia pribral okrem hudobného naštudovania aj rolu producenta, prichádza do Bratislavy. Bude sa hrať od februára minimálne do leta, 16x mesačne, od piatku do pondelka a na scéne Františka Liptáka, v kostýmoch Alexandry Gruskovej (najnovšia nositeľka ocenenia za najlepšie kostýmy sezóny). Choreografkou je Boba Brella, režisérom Karol Spišák a v rolách piatich svojráznych sestier sa v niekoľkých alternáciách objavia Eva Pavlíková, Soňa Valentová, Magda Paveleková, Jeanette Švoňavská, Helga Kovalovská, Zuzana Mauréry, Dagmar Rostand, Lenka Barilíková a ďalšie mladé herecké tváre.
Ľubomír Feldek, ktorý je autorom aj prekladu a úpravy, o Mníškach tvrdí: "Každá doba má svoje zlozvyky. Táto napríklad, že si obľúbila grandiózny celospievaný muzikál, ktorý sa sťahuje do priestoru opery. Je založený na krásnom speve a režijných efektoch, no do pozadia sú potlačené iné stránky umeleckej tvorby, ktoré bývali v muzikáloch vždy prítomné, teda kvalitný dramatický text, kvalitný dialóg, kvalitné herectvo. Verím, že tento trend sa zastaví a zasa sa vrátime do klasických polôh, kde sa muzikál opiera o kvalitnú divadelnú hru. Mníšky, ktoré napísal herec, patria práve do kategórie titulov, akými sú My Fair Lady či West Side Story. Pri písaní Dan Goggin ťažil jednak zo svojej hereckej skúsenosti, jednak z osobnej skúsenosti s mníškami, pretože v mladosti chodil do kláštornej školy. Navyše, jeho humor ťaží z najlepších tradícií nonsensovej literatúry. V origináli sa napríklad muzikál volá Nunsense, čo je nepreložiteľná slovná hračka, pretože v angličtine sa toto slovo, ktoré obsahuje i slovo Nun, teda mníška, vyslovuje rovnako ako nonsens. A ešte jednu krásnu vlastnosť má toto dielko. Že je malé. Hoci premiéra bola na Broadway, teda priamo tam, kde majú domov obrovské muzikálové monštrá, táto ,korektúra veľkého komerčného muzikálu` s päticou skvelých spievajúcich herečiek dokázala, že im môže konkurovať." Básnik pripustil, že v origináli sú aj žarty týkajúce sa viery, ktoré by sme na religióznom Slovensku asi ťažšie strávili. "Miera žartovania na náboženskú tému možná v Amerike sa líši od miery, ktorú musíme a máme rešpektovať my tu. V tomto zmysle som si pri preklade počínal voľne, žarty, ktoré by azda urážali veriacich, som nahradil inými. Za zvlášť cenné považujem, že predstavenie režíruje Karol Spišák. Nielenže je to skvelý režisér práve tohto žánru, ale aj vkusný človek, a preto ani pri realizácii nehrozí, že by Mníšky urážali vkus."
Hrdinkami muzikálu je päť žien. Je to dielko o ich osudoch, no najmä snahe, ako si návzájom pomáhať. Keďže charita je vôbec zmyslom života žien, ktoré sa zasvätili Bohu, rozhodli sa pomáhať aj tvorcovia muzikálu. Preto sa okrem bežných vstupeniek bude vždy predávať aj určitý počet päťdesiatkorunových lístkov, aby si divadlo mohli dovoliť aj dôchodcovia či študenti. Mesačná tržba z tohto vstupného plus to, čo sa priamo na predstavení vyberie do zvončeka (podobne ako sa vyberá v kostole), poputuje vždy do vyžrebovaného domova dôchodcov, penziónu pre prestarnutých mníchov, mníšky a podobne. Záujemcovia sa už môžu ozývať Gedur Musical Production. Rudo Geri: "Nie je to obrovské dielo, ale komorný muzikál, nemôžeme preto mesačne rozdať desaťtisíce. Ale i suma, ktorá sa takto dá dokopy, určite poteší a splní svoj účel. Zdá sa mi normálne, že keď mníšky robia po celý život charitu, aby charitu robila aj produkcia muzikálu, ktorý rozpráva o ich živote."
BARBORA DVOŘÁKOVÁ